Renk Renk: Kuru Meyveli Çikolata

Sevdiklerinize sürpriz yapacağınız tatlı ve renkli bir hediye. Ev yapımı kuru meyveli çikolata, benmari usulü eritilmiş kuvertür sütlü çikolata ile kısa bir sürede hazırlanabildiği gibi bitter ya da beyaz çikolata ilavesiyle de hazırlanabiliyor. Küçük parçalara ayrılan renkli çikolata tatlı mı tatlı bir atıştırmalık oluyor.

Ramazan sofralarının olmazsa olmazı kuru meyveleri kullanarak siz de sevdiklerinize bu renkli çikolatayı hazırlayabilirsiniz.

Kuru Meyveli Çikolata Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Malzemeler:

600 gram sütlü kuvertür çikolata
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 su bardağı çiğ kaju fıstığı
1 su bardağı kuru kayısı
1 su bardağı kurutulmuş yaban mersini
1/2 su bardağı badem
1/2 su bardağı fındık
1/2 su bardağı ince çekilmiş mısır gevreği

Püf noktası:

Benmari usulü erittiğiniz çikolataya kaynamakta olan su buharının değmemesine, çikolatayı yakmadan eritmeye özen gösterin.

Farklı kuru yemişleri de kullanarak daha renkli çikolatalar hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Küçük parçalara ayırdığınız kuvertür çikolatayı derin bir cam kaseye alın.

Derin bir tencerede kaynamakta olan su üzerine oturttuğunuz cam kasede yer alan sütlü çikolataları Hindistan cevizi yağı ilavesiyle eritin.

Çiğ kaju fıstıklarını küçük parçalara ayırın. Küçük küpler halinde doğranmış kuru kayısı ve yaban mersini ilavesiyle harmanlayın.

Benmari usulü erittiğiniz sütlü çikolatayı doğranmış kuru yemiş parçalarıyla harmanladıktan sonra yağlı kağıt serili bir servis tepsisine alıp soğuması için derin dondurucuya kaldırın.

Bekleme süresi ardından kıvam alan çikolataları iri parçalar halinde kırıp servis edin.