Lezzet Taneleri Üzümlerden Yapabileceğiniz 3 Tarif

Ne soyma ne de ayıklama derdi olan, atıştırmalığa en çok uyan, bol fayda içeren meyvemiz üzümü birçok tarifte kullanalım istedik ve o tarifleri bu başlık altında derledik. İşte üzümün kullanıldığı 7 nefis tarif.

1. Mis Kokar: Kuru Üzümlü Kurabiye Tarifi

Hangi ev şenlenmez fırından gelen nefis kurabiye kokusuyla? Soğuk kış günlerinde dışarının karmaşasından kaçıp evinize sığındığınız anda sıcacık bir battaniye ve çayın yanındaki en güzel detay; minik kurabiyeler olmaz mı hepimiz için? Yeterince ısındıysa içiniz, şimdi fırınları ısıtma zamanı. Nefis tarif burada:

kurabiye

2. Bol Tereyağlı, Kuru Üzümlü: Ekmek Pudingi

İsmi biraz tuhaf gelse de kendisi aslında tam bir İngiliz asili! Ne puding ne ekmek, tamamı ile kendine özgü bir lezzet. Bayat ekmeklere kıyamayıp değerlendirecek kadar şefkatli, malzemeleri itibari ile epey besleyici. Onun için bir yiyenin bir de yemeyenin pişman olduğu lezzetlerden desek hiç de abartmış olmayız. Yanına bir bardak süt ya da bir top dondurma da eklerseniz sizden keyiflisi yok. Nefis tarif için buradan buyurun, tıklayın!

Ekmek Pudingi Tarifi

3. Pilav Onunla Güzel: Üzüm Kompostosu

Eskiden yoktu öyle kutu kutu meyve suları, yapardı annemiz tencere tencere kompostoları. Şifa, lezzet, bolca vitamin başka hangi tarifte vardı ki? Nefis rengiyle oldukça davetkâr üzüm kompostosuna çok da fazla direnmeye çalışmayın en iyisi. Çubuk tarçınla süslenen bu aromatik lezzete kendinizi kaptırın gitsin. Tarifin detayları için tıklayın.

Üzüm Kompostosu Tarifi