Tek Atımlık: Lokmalık Un Helvası

Bu tatlılar bi’ lokmalık. Mutfağı un kokusu sarana kadar tereyağı ve zeytinyağı karışımında kavrulan un; sıcak sütle hazırlanan şerbete doyuyor, çiğ bademle çıtır bir hal alıyor. Ilık bir hal aldıktan sonra küçük porsiyonlar halinde yuvarlanan un helvası, rendelenmiş Hindistan cevizine bulanıp porsiyonlar halinde servis ediliyor.

Türk kahvesi yanında lokum niyetine tüketiliyor.

Lokmalık Un Helvası Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 40 dakika

Malzemeler:

50 gram tereyağı

50 ml. zeytinyağı

1 su bardağı un

½ su bardağı çiğ badem

1 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı sıcak süt

Servisi için:

1 su bardağı rendelenmiş Hindistan cevizi

Püf noktası:

Unu, kısık ateşte ve sürekli karıştırarak kokusu çıkana kadar kavurun. Şerbeti ekledikten sonra unun rengi açılacaktır.

Şerbet eklediğiniz kavrulmuş unu, topaklanmaması için hızlıca karıştırın. Ilık bir hal alan un helvasını çok fazla bekletmeden yuvarlayıp servis edin.

Pişirme önerisi:

Çiğ badem yerine ceviz içi kullanarak da un helvası hazırlayabilirsiniz. Şerbet karışımında sıcak süt yerine sıcak su da kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Küçük bir kaba aktardığınız sıcak süt ve toz şekeri, şeker taneleri tamamen eriyene kadar karıştırın.

Ayrı bir kaba aldığınız tereyağı ve zeytinyağını karıştırarak eritin. Un ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak kısık ateşte kavurun.

Un renk alıp kokusu çıkmaya başladığında küçük parçalara ayırdığınız çiğ bademleri ekleyip kavurma işlemini 5 dakika daha sürdürün.

Hazırladığınız sıcak şerbeti azar azar ekleyip sürekli karıştırarak kavrulmuş una yedirin. Toparlanan ve kıvam alan un helvasını ocaktan alıp oda sıcaklığında, kısa bir süre dinlendirin.

Kaşık yardımıyla küçük parçalara ayırdığınız un helvası karışımını avuç içinizde yuvarlayıp rendelenmiş Hindistan cevizine buladıktan sonra bekletmeden servis edin.