Lüfer Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Balık yemeyi çok sevenler, akşam yemeğinde balık olduğunda âdeta etekleri zil çalanlar burada mı? Sıradaki yazımızda sizler için harika bir seçenek olduğunu bildiğimiz lüfer balığını daha yakından inceledik. Lüfer balığı hakkında aklınızdaki birçok soruya cevap bulabilmek için buyurun yazımızın devamına…

1. Nasıl Bir Balıktır?

İki adet süzgece sahip, uzun bir vücudu, sivri dişleri olan, kendinden büyük balıklara bile saldırabilecek kadar yırtıcı bir balıktır. Ülkemizde en çok tanınan ve severek tüketilen balıklar arasında yer alır.

2. Ülkemizde Nerelerde Yetişir?

Ülkemizde Karadeniz’de ve Marmara’da bol miktarda bulabilmek mümkündür. Soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı, dolayısı ile daha lezzetlidir. Ülkenin güney bölgelerine doğru gidildikçe lüfer, lezzetini kaybetmeye başlar.

3. Mevsimi Ne Zamandır?

Lüfer; eylül ortasından ocak sonuna kadar en lezzetli dönemini yaşar. Bu dönemler dışında lüfer avlamak, lüferin soy devamı açısından tehlikelidir.

4. Türleri Var mıdır?

Lüfer balığının birçok türü mevcuttur. Boyutlarına göre farklı şekillerde isimlendirilir. Defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, kofana, sırtıkara gibi isimler lüfer balığının boyutlarına göre aldığı isimler arasında yer alır. Her bir çeşidi ayrı lezzetlidir ve balık sevenlerin favorileri arasında yer almayı hak eder.

5. Nasıl Pişirilir?

Lüfer balığı; her pişirme yöntemi ile lezzetli olabilen bir tür olsa da en çok tercih edilen yöntemler arasında hafif yağda kızartma, fırında ya da ızgarada pişirme yöntemleri gelir. Fırın yöntemi tercih edilecekse kofana, tava yöntemi tercih edilecekse sarıkanat ve çinekop, ızgara yöntemi tercih edilecekse lüfer, doğru kararlar arasında yer alacaktır. Aynı zamanda mantarlı, yahni, sarımsaklı, kekikli, pilavlı gibi birçok seçenek ile de harika sonuçlar yaratmak mümkündür.

6. Ek Malzemelere İhtiyaç Var mıdır?

Bazı balıkları daha da lezzetlendirmek adına pişirme sırasında sos ya da çeşitli sebzeler gibi yardımcı malzemelerden yararlanılır. Lüfer ise kendinden lezzetli ve yağlı bir balık olduğundan pişiren kişiyi hiç zahmete sokmaz diyebiliriz. Akşama lüfer pişirmek istiyorsanız çoğu zaman onu sadece yağlayıp tuzlamanız lezzetli bir öğün için yeterli olacaktır.