Püf Noktalarıyla Makarna Nasıl Yapılır?

Kimimiz penne seviyoruz, kimimiz mantı makarna, kimimiz kıymalı, kimimiz kremalı… Hepimizin bir makarnası var öyle değil mi? Her türlü ruh hali veya mide haliyle yiyebileceğimiz bir makarna illaki buluyoruz. Belki bize yüzlerce farklı lezzet sunduğu için, soslarını keyfimize göre şekillendirebildiğimiz için seviyoruz. Belki de hepimizin içinde pratik olmak zorunda olan bir öğrenci olduğu için…
Türü, cinsi, şekli, kıvamı, sosu ne olursa her makarnanın lezzet sırları vardır. Ama en önemlisi suyu makarnayla, makarnayı sosla tanıştırırken, bu işleri aşkla yapmaktır. Elimizin lezzetini, ruhumuzun şölenini makarnayla buluşturmaktır…
makarnaLezzetli Makarna Yapmanın Püf Noktaları
Lezzetli bir makarna yemek istiyorsak, ilk önce makarnamızı iyi seçmeliyiz. Çünkü makarnanın tadı sosundan daha önemli. Makarna nasıl olursa olsun zaten sosluyoruz diye düşünmemeliyiz. İyi ve kaliteli bir makarna sosla buluştuğu anda farkını hissettirecektir.Diğer malzemelerimiz saf zeytinyağı ve saf tereyağ olmalı.
Biraz sıkıcı bir olduğunuzu biliyoruz. Fakat paketlerin üstünü iyi okumalıyız. Alacağınız makarna buğdaydan mı yapılmış, yumurtalı mı, bileşenleri neler iyice anlamalıyız.
Makarnayı büyük bir tencerede bol su ile pişirmeliyiz. Makarna suyun içinde adeta dans etmeli.
domates-soslu-makarna
Su iyice kaynamadan makarnayı ilave etmemeliyiz.
Karıştırmak için tahta kaşık kullanmak daha doğal bir yaklaşım olacaktır…
Makarnayı sıcak suya bırakıp sonrasında unutmayalım. Makarnamızı terk etmeyelim. Pişirme süresince ara ara karıştıralım.Tenceremizin kapağını kapatmayalım ve ocağı kısmayalım.
Makarnanın ardından tuzunu yağını hemen koymalıyız.Ambalaj üzerinde yazan pişme süresini dikkate almalıyız.
Ispanaklı Makarna TarifiMakarna piştikten sonra sadece süzülmeli, sos ile arasına asla soğutma suyu girmemelidir.Çok pişirilen makarnanın hazmı zorlaştırdığını unutmayalım. Hafif sert bırakarak çiğneme keyfini de yaşayalım.

Makarnayı süzmeden önce süzgeci sıcak sudan geçirip makarnaya hazır hale getirelim.

Domatesli soslarda zeytinyağı kremalı soslarda tereyağı makarnamızın lezzetini artıracaktır.

Sosun pişme süresi içerdiği malzemelere göre değişir. Ancak sebze koyacaksak mevsim sebzeleri olmasına dikkat etmeliyiz.

makarna_kepçesiSos malzemelerinde uyum çok önemli. Örneğin; sosumuz balıklı ise parmesan peyniri kullanmıyoruz ancak diğer soslarda parmesan muhteşem bir lezzet katacaktır.
Makarnanın pişme süresi yaklaşık olarak 10 dakika olmakla birlikte cinsine yapısına göre değişir. Burada kritik nokta makarnayı fazla pişirmemektir. Al Dantedediğimiz kıvamda makarnanın dışı hafif sert kalmalıdır. Bu kıvamda olan makarnalar sosa çok daha güzel tutunur.
Sos yaparken makarnanın haşlama suyundan kullanmalıyız. Bu, makarna lezzetini daha da konsantre hale getirecektir.Makarnayı mutlaka sıcak sunalım.
Her zaman olduğu gibi olmazsa olmazsa kuralımız: Bırakalım makarnamıza elimizin lezzeti geçsin…