İtalyan Şefler Gibi Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Hemen iki dakikada yapılıverir aslında ama tutturmak da maharet işi. Evet, belki bir pilav kadar meşakkatli değil ama makarna hazırlamanın da kendi içinde püf noktaları yok değil. Sizin için kaleme aldık.

1- Damak tadınız tuzsuz yemekleri reddediyorsa buyurun size bir öneri. Makarna suyu kaynadıktan sonra tuzu dökün, piştikten sonra değil. İtalyanlara göre lezzetli bir makarnanın suyu deniz suyu kadar tuzlu olmalıymış.

Hazır ağızlar sulanmaya başlamışken makarna tariflerimizi de paylaşmaya başlayalım bir bir.

Domates Soslu Makarna 

makarna

2- Makarnaların birbirine yapışmaması için kaynayan suya yağ dökülür, bu da böyle bilinir. Ancak işin bir de şu yüzü var ki o da yağ makarnanın etrafını koruyucu bir madde gibi sarar ve sosun makarna ile buluşmasını önleyebilir.

Biri fırın makarna mı dedi?

besamel-soslu-firin-makarna-tarifi

3- Hazır konu yapışmamaktan açılmışken… Makarnayı, fokurdayan suya attıktan sonra 20-25 saniye tahta kaşıkla karıştırmanız yeterli. Sonrasında karıştırma sıklığınız düşebilir. Mühim olan atıldıktan sonraki ilk saniyeler.

Başlı başına bir menü: Köfteli Makarna

Köfteli Makarna Tarifi

 

4- Makarnanın daha iyi bir kıvam alması ve sosun iyice emilmesi için, sosun içine makarnanın kendi suyundan da koyun. Hani bahsetmiştik ya deniz suyu kıvamı diye… İşte o kıvam hem sosa hem makarnaya bambaşka  bir lezzet katacaktır.

Kesme Makarna Tarifi

Minik püf noktaların ardından şimdi isterseniz sizi güzel bir makarna ziyafetiyle baş başa bırakalım. Tariflerin tamamını şu linki tıklayarak izleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!