Ağızda Dağılır: Makaron

Beş çayında Fransa’da olduğunuzu hissettirecek, renkleriyle göz alıp ağızda dağılan makaronlarımız var. Bu minnak tatlılarımız siz isterseniz kakaolu, beyaz kremalı, Antep fıstıklı ya da çeşitli renklerde olabiliyor.

Zor gibi gözükse de aslına bakarsanız küçük püf noktaları var makaron hazırlamanın. Malzemeler oda sıcaklığında kullanıldığında, yumurta beyazları gerekli kıvamı alana kadar çırpıldığında, malzeme oranları ve ısı derecelerine dikkat edildiğinde oldukça kolay olduğu söylenebilir. Küçük bir mutfak terazisi alıp makaron tarifini hazırlamak üzere biz mutfağa geçtik bile, sizleri de bekleriz.

Makaron Tarifi

16 adet

Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

100 gram toz badem
100 gram pudra şekeri
90 gram toz şeker
30 gram su
60 gram yumurta akı

Kreması için:

80 gram çikolata
180 gram krema
10 gram kakao

Püf noktası:

Çırpılmış yumurta akının katı kıvamda olmasına ve aynı yöne doğru çırpılmasına dikkat edin. Kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında özen gösterin, krema karışımında taze meyve ve jöle kullanmamaya dikkat edin. Yumurtaların sarı ve ak kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın.

Mereng karışımına kakao ya da farklı gıda boyaları ekleyerek çeşitli renklerde makaronlar hazırlayabilirsiniz. Adet sayısı hazırladığınız makaronların büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilir.

Pişirme önerisi:

Makaron yapımında şeker derecesi kullanmaya özen gösterin.

Nasıl Yapılır?

Toz badem ve pudra şekeri derin bir kapta karıştırın. Küçük bir cezveye aldığınız su ve toz şekeri 120 dereceye gelene kadar kaynatın.

Temiz ve kuru bir kaba aldığınız yumurta akını katı bir kıvam alana hızlı devirde çırpın. Su ve toz şekerden oluşan şerbeti çırpılmış yumurta aklarına azar azar ekleyip karıştırın.

Hazırladığınız karışıma toz badem ve pudra şekerini ekleyip bir spatula yardımıyla hızlıca karıştırın.

Toparlanan makaron hamurunu uç kısmına düz duy takılı tek kullanımlık krema sıkma torbasına alın. Kurabiyeleri yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın.

İçlerinde bulunan havayı almak için mermer mutfak tezgâhına vurduğunuz fırın tepsilerini fırının orta rafına yerleştirin. Önceden ısıtılmış 120 derece fırında 30 dakika kadar pişirin. Pişirme işlemi sonrasında soğuması için dinlendirin.

Kreması için; sos tenceresine aldığınız kremayı kısık ateşte, kaynama noktasına gelene kadar ısıtın.

Kaynama noktasına gelen kremayı ocaktan alıp küçük küplere ayırdığınız çikolata ve kakaoyu ekleyin. Kremanın sıcaklığıyla eriyip kıvam alan krema karışımını ocaktan alıp oda ısısında soğuttuktan sonra buzdolabında bekletin.

Pişirme işlemi sonrasında soğuması için oda ısısında dinlendirdiğiniz kurabiyeleri dikkatli bir şekilde yağlı kağıt üzerinden kaldırın.

Soğuyan kremayı krema sıkma poşetine yerleştirip düz bir duy yardımıyla iki adet kurabiye arasına sıkın. Aynı işlemi kurabiyeler bitene kadar tekrarlayıp macaron hazırlığını tamamlayın.

Isı ve ışık görmeyen bir yerde ya da buzdolabında dinlendirdiğiniz kurabiyeleri sevdiklerinizle paylaşın.