Sebzeden Ayrılmam Diyenlere: Mantar Sote

Kültür mantarı yanı sıra arzu ettiğiniz mantar çeşidiyle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir garnitür mantar sote. Tavuk ve et yemekleriyle uyumlu olduğu kadar hafif beslenmek adına öğün olarak başlı başına da tüketilebilir. Mantar sote hazırlamanın püf noktaları da var elbette.

Geniş tabanlı bir sote tavası kullanmak ve sebzeleri yüksek ateşte sotelemek ilk hedefiniz olsun. Sebzeleri olabildiğince eşit oranda doğramaya ve pişirme sırasına da uyarsanız oldu bu iş. Akşama ziyafet var desenize. Afiyet olsun.

16 Şubat-1 Mart tarihli Migroskop dönemi “İyi Tarım” sayfalarında indirimli fiyatıyla satın alabileceğiniz kültür mantarıyla sote tarifini hazırlayabilirsiniz.

Mantar Sote Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

300 gram kültür mantarı

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet büyük boy kuru soğan

2 diş sarımsak

1 adet orta boy kırmızıbiber

1 adet orta boy dolmalık sarı biber

1 adet orta boy dolmalık yeşilbiber

½ çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

½ tatlı kaşığı pul biber (arzuya göre)

Servisi için:

½ demet maydanoz ya da dereotu

Püf noktası:

Üzerini nemli bir bezle sildiğiniz mantarları ince ince doğradıktan sonra az yağda ve yüksek ateşte sotelemeye özen gösterin. Mantarları önceden yıkamayın.

Sulanmaması için tüm sebzeleri geniş tabanlı bir sote tavasında ve yüksek ateşte pişirin.

Pişirme önerisi:

Patates vb. arzu ettiğiniz sebzeleri mantar soteye ekleyebilir, çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Domates kullanmak isterseniz çekirdeklerini aldıktan sonra sote yapımında kullanmaya özen gösterin. Domates ya da biber salçası ekleyerek de mantar sote hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Nemli bir bezle üzerlerini silip temizlediğiniz kültür mantarlarını ince ince doğrayın. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız renkli biberleri uzun ince şekilde kesin. Kuru soğanı renkli biberlerle uyumlu olacak şekilde kesin, sarımsakları ince ince dilimleyin.

Zeytinyağını kızdırın. Sırasıyla; ince ince dilimlenmiş mantar, uzun ince şeritler halinde kesilmiş renkli biberler, kuru soğan ve sarımsakları ekleyin.

Yüksek ateşte hafif bir renk alana kadar soteleyin. Baharatları ekleyip harmanladıktan sonra ocaktan aldığınız mantar soteyi arzuya göre ince kıyılmış dereotu ya da maydanoz eşliğinde servis edin.