Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir

Hangi balık hangi mevsimde güzel olur sorusunu sizler için cevapladık. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamanın en güzel yanı olan balığın 4 mevsimini aşağıda bulabilirsiniz.

balik

Sonbahar
Lüfer, palamut, istavrit, tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina bol ve lezzetlidir. Karadenize çıkan gezici balıklar inişe geçtiği için sonbahar balığın verimli olmaya başladığı dönemlerden biridir.
Kış
Lüfer kofana, palamut, torik, dil balığı, istavrit, izmarit, hamsi, kefal, çinekop, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir ve kırlangıç bu mevsimin balıklarıdır. Kışın sonlarına doğru midye sezonu ve mayıs sonuna kadar sürecek kalkan sezonu başlar.İlkbahar
Kefal, levrek ve kalkan ilkbaharın başlarında en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş artar ve barbunya lezzetlidir. Mercan, levrek ve kırlangıç bollaşır. Fakat levreğin lezzetli dönemi değildir. Eşkinanın sezonu bu aylarda başlar.Yaz
Yaz ayları balık açısından verimsiz geçer. Ortalarında kolyoz ve sardalya başlar. Sonlarına doğru ise lüfer ve çingene palamudu başlar. Barbun, kolyoz, izmarit ve sardalya yenilebilir.  Tercihinizi akya ve çipura her mevsimde güzel olan balıklardan da yapabilirsiniz.