Mezgit Balığı Pişirme Önerileri

Tavuk etine benzeyen, leziz, beyaz ve sıkı etiyle mezgit balığı diğer birçok balığa göre daha farklıdır. Genelde fileto şeklinde dilimlenerek pişirilen mezgit, her hali ile sofralara çok yakışır.

Eğer ki mevsim de uygunsa mezgit balığına sofranızda bolca yer verin deriz. İşte mezgit balığı pişirirken dikkat edeceğiniz detaylar!

1. Fileto Dilimler Hazırlatın

Balıkçınıza gidip en güzel, en taze mezgit balığını istemek yetmez. O balıkların iyice temizlenmesi ve fileto şeklinde dilimletilmesi de lezzetli sonuçlar için oldukça önemlidir. Mezgit balığını fileto dilimler halinde dilimletirseniz her bölgenin aynı zaman diliminde eşit bir şekilde pişmesini ve lezzetin güzelce yayılmasını sağlayabilirsiniz.

mezgit-baligi-pisirme-onerileri

2. Birçok Pişirme Yöntemine Uygundur

Tercihe ve damak tadına göre her çeşit pişirme yöntemine uygundur; ancak ızgara yöntemi için biraz kuru bir balık olduğu unutulmamalıdır. Tavuk göğsüne benzer eti ile kızartma yöntemine daha uygun olan mezgit balığı, mısır unu ile kızartıldığında şahane olur.

mezgit-nasil-piser

3. Kızartma Yağına Tereyağı Desteği

Tereyağının balık kızartma yağında ne işi olur demeyin. Biliyorsunuz tereyağı eklendiği her lezzeti daha şahane hale getirebilen özel bir güce sahiptir. Bu özel güçten mezgit balığı da yararlanmasın mı? Mezgit balığının kızartma yağına az bir miktar tereyağı eklerseniz hem daha lezzetli hem de nar gizi kızarmış sonuçlar elde edebilirsiniz.

mezgit-pisirme-onerleri

4. Kağıt Üzerinde Pişirin

Kağıt kebabına yeni bir soluk getirmeye ne dersiniz? Mezgit balığını fırın tepsisinin içerisinde yağlı bir kağıt üzerine dizin ve domates, soğan ve limon dilimleri ile süsleyin. Tüm malzemelerin lezzetinin birbirine karıştığı bu yöntem ile hem oldukça sağlıklı hem de leziz sonuçlar elde edebilirsiniz.

mezgit-tarifleri

5. Temizlik ve Mevsime Dikkat

Pişirme yöntemlerinden daha önemli olan noktalar; her zaman doğru mevsimde doğru balık tercih etmek ve tercih edilen balığın doğru yöntemlerle iyice temizlenmiş olmasına dikkat etmektir. Bu noktalara dikkat ettiğinizde hele ki balığa bayılan insansanız tadını beğenmeyeceğiniz bir sonuçla karşılaşmayacaksınız demektir.