MigrosTV Sizler için 7 Yeni Tarif Önerisi Hazırlıyor!

1- Köz Patlıcan Çorbası
Her insanın sevdiği yiyeceklerin ayrı olması gibi her insanın damak tadına uygun olan pişirme yöntemleri de ayrıdır. Kimisi kızartmaya bayılır, kimisi ızgaraya, kimisi de közlemelere! Eğer siz de közleme lezzetlere bayılıyorsanız, şöyle ağzınıza attığınız lokmalarda hafif bir köz kokusu duymaya âşıksanız sıradaki tarifimiz tam size göre olabilir, karşınızda köz patlıcan çorbası!
Közlemelere bayılanlara; Köz Patlıcan Çorbası
2- Kabak Dolması
Soğan dolması, lahana dolması, biber dolması… Eminiz ki şu an sizin de zihninizde birçok dolma çeşidi canlanmıştır; çünkü düşünsenize daldaki yaprağı bile alıp içini doldurmuş insanlarız biz değil mi! İşte tam da bu bilgiye dayanarak “Neden kabaktan da dolma yapmayalım ki?” dedik ve mutfağa koyulduk. Kızartmasına, yemeğine, mücverine; kısacası her haline bayıldığımız kabağı bu kez dolma kılığına soktuk, üzerine de bir güzel yoğurt gezdirip afiyetle yedik, tarifini de şöylece videomuza bıraktık!
Birçok dolma çeşidinden farklı; Kabak Dolması
3- Kete Nasıl Yapılır?
Kete; Erzurum ve Bayburt başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Yapımı aşamasında bölgeye göre ufak farklılıklar barındırsa da öz lezzeti hiç değişmez ve tadan herkesi etkisi altına alır. Biz sıradaki tarifimizde bu kez tahinli ve biraz da şekerli bir kete hazırlamayı tercih ettik.
Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi mutfağının vazgeçilmezi; Kete Tarifi
4- Mantar Kurabiye
Sıradaki tarifimize özellikle de çocuklar bayılacak; çünkü Şirinler’in köyüne yolculuk var! “Benim ruhum çocuk, ben de isterim, misafirlerim de bayılır” diyorsanız size de tabii ki öneririz ama şimdiden uyaralım; bu kurabiyeleri kötü kahraman Gargamel’den ustalıkla saklayıp afiyetle tüketmeniz gerekiyor!
Tatlı mı tatlı; Mantar Kurabiye 
5- Semizotu Yemeği
Yapraklı sebzeler arasında en ferah ve en farklı lezzete sahip seçeneklerden biri ile hafif bir sofra kurmaya ne dersiniz? Bolca omega-3 içermesi sayesinde balık sevmeyenler için mükemmel bir alternatif olan semizotu, hafif ekşimsi lezzetiyle sebze âşıklarını etkilemek için geliyor!
Balık sevmeyenler için mükemmel bir alternatif; Semizotu Yemeği
6- Semizotu Salatası
“Bugün yemeği biraz fazla kaçırdım, akşama şöyle doyurucu; ama hafif bir salata hazırlayayım” diyenleri de “Et yemeğinin yanına salata olmazsa olmazımdır” diyenleri de bayılacakları bir salata tarifi ile tanıştırmak isteriz. Karşınızda semizotu salatası!
Mevsimin en taze semizotu demetini kapın ve derhal videomuzun detaylarını incelemeye geçin. Bakın; zeytin, turp, kapari, havuç gibi malzemeleri karıştırıp hangi sihirli soslarla lezzeti tamamladık ve ortaya nasıl şahane bir salata tabağı çıkardık!
Et yemeklerinin yanında ; Semizotu Salatası 
7- Fesleğen Yaprakları Nasıl doğranır?
Tadıyla, kokusuyla lezzet dolu yemeklerimize çok yakışan ve lezzeti ikiye katlayan fesleğen yapraklarında sıra. Fesleğen yapraklarını dağılmadan tek hamlede, pratik bir şekilde nasıl doğramanız gerektiğini görmek için videomuzu izleyin.