Muşmula Nedir, Nasıl Tüketilir?

Döngel, sarı erik, gelin boğan hatta Japon erik gibi isimler ile de bilinen muşmula, etli ve eriğe benzeyen lezzetli bir meyvedir. Tarihte ilk olarak Japonya’da üretildiği için belki de en hak ettiği isim Japon eridiğidir, burası tartışılır.

musmula-nedir

Hafif buruk ve mayhoş lezzete sahiptir; hatta “muşmula suratlı” deyimi bu lezzetlerin sonucudur. Her damak zevkine uyum gösteremese de oldukça yararlıdır. Bu nedenle çok sevmeyen insanların bile en azından arada bir tüketmeleri doğru bir karar olacaktır.

Muşmula Nasıl Tüketilmelidir?

musmula-ile-ne-yapilir

  • Muşmula, tam olarak olgunlaşmadan henüz yeşil haldeyken tüketilmemelidir. Hatta satın aldıktan sonra evinizin bir köşesinde bir süre bekletip daha bir olgunlaşıp yumuşamasını sağlarsanız daha lezzetli sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  • Muşmulanın serinletici bir özelliği vardır. Bu nedenle sıcak havalarda ya da sıcak basması gibi durumlarda tüketerek ferahlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

musmula-yemekleri

  • Muşmuladan iyi bir şekilde yararlanabilmenin en doğru yolu aslında onu sade bir şekilde tüketmektir. Atıştırmalık gibi yanınızda taşıyarak gün boyu acıktığınız anlarda ara öğün olarak tüketebilir, açlığınızı sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz.
  • Muşmula, birçok damak zevkine uygun olmayan bir meyvedir. Bu nedenle sade olarak tüketimi bazı insanlar için oldukça zor olabilir; ancak çareler tükenmez. Muşmulanın faydalarından daha lezzetli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız muşmuladan pekmez, sirke, tatlı, reçel, hoşaf, çay hatta turşu hazırlayabilir mutlu bir sonuca ulaşabilirsiniz.

musmula-tarifi

  • Muşmulayı taze olarak tüketebildiğiniz gibi kurutarak da tüketebilirsiniz. Böylece kış aylarında da ondan uzak kalmamış olur ve kış aylarında yakalanma riskinizin olduğu birçok soğuk algınlığından muşmula sayesinde korunabilirsiniz.

musmulamusmula

  • Muşmulanın yapraklarını kaynatıp hamur haline getirerek romatizma ağrısı olan bölgelerinize uygulayabilir, kas ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz.