Bir Fincan Kek Almaz mısınız? Muzlu Fincan Kek

Geniş bir tencerede, kısık ateşte pişirilen kekler, adını pişirildikleri kaptan alıyorlar. Dilimlenme derdine son veren hamur işi tarifi sıcak yaz günlerinde dondurmayla servis ediliyor.

Mini mini çay ve kahve fincanlarına eşit olarak paylaştırdığınız kekleri arzuya göre mikrodalga fırında oldukça kısa bir sürede pişirebilir, sıcağı sıcağına yiyebilirsiniz.

Muzlu fincan kek tarifimizi çok ama çok seveceksiniz.

Muzlu Fincan Kek Tarifi

4 adet

Hazırlık süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

1 adet yumurta

6 yemek kaşığı toz şeker

100 ml. süt

½ çay bardağı ayçiçek yağı

2 adet muz

2 çay bardağı un

½ çay bardağı toz fındık içi

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Püf noktası:

Kek hamurunda kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin, arzuya göre un yerine kullandığınız toz fındık içi oranını arttırın.

Pişirme önerisi:

Kullandığınız fincanlara porsiyonluk kâğıt kalıplar yerleştirdikten sonra da fincan kek hazırlayabilir, arzuya göre kakao ekleyebilirsiniz.

Tencereye eklediğiniz suyun kaynama esnasında keklerin üzerine gelmemesine dikkat edin. Kapağı kapalı tencerede pişirdiğiniz kekleri dinlendirdikten sonra fincanlarından çıkartıp servis edin.

Nasıl Yapılır?

Derin bir kâseye aldığınız yumurtayı toz şeker ilavesiyle pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın. Süt, püre haline getirilmiş muz dilimleri ve sıvı yağ ekleyip çırpma işlemini sürdürün.

Elenmiş un, kabartma tozu, vanilya ve toz fındık içi eklediğiniz kek hamuruna son halini verin.

Tereyağı ya da sıvı yağ ilavesiyle hafifçe yağladığınız kek kalıplarına hazırladığınız kek harcını eşit olarak paylaştırın.

Fincan kekleri geniş tabanlı bir tencereye yerleştirip tencerenin yarısına gelecek kadar sıcak su ekleyin.

Üzerlerine temiz bir mutfak bezi açın. Kapağı kapalı şekilde, kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirdiğiniz kekleri, yine kapağı kapalı tencerede 10-15 dakika kadar dinlendirdikten sonra ılık olarak servis edin.