Nar Gibi Kızardığında Bile İçi Sulu Kalacak Et Yemekleri İçin 4 Öneri

Şöyle lezzetli suyunu içerisinde hapsetmiş bir et yemeği yemek istiyorsunuz akşama. İstiyorsunuz istemesine de şimdi bunun seçimi var, pişirmesi var, hatta servis öncesi dinlendirmesi var. Beyin sağlığından kemik sağlığına kadar faydaları olan vitamin ve besin değerleri. Hazırlayacağınız yemeğe göre kırmızı et seçimini gerçekleştirmek başlı başına bir iş bir kere. Bunun için kırmızı etin bölümlerini iyi tanımalı ya da uzman bir kasap desteği ile çıkmalısınız yola. Sonrası mı? Gelin bakın sonrası için hangi yolları izlemeli, afiyetle mideye indirilecek bir et yemeği için hangi püf noktalarının peşine düşmeli hep birlikte öğrenelim.

kirmizi-et-pisirmenin-puf-noktalari

Akşama afiyetle yenecek kremalı ve mantarlı bonfileyi üzmeden pişirmek lazım değil mi?

Kasap Reyonuna Geldiysek: Kırmızı Et Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Damak tadınız ve seçmiş olduğunuz kırmızı et tarifleri bu yolda rehberiniz olacak. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların et bölümlerini tanımalı, pişirme işlemi öncesinde seçimlerinizi buna göre yapmalısınız. Bonfile ya da steak gibi kalın dilimler halinde satılan etleri renk ve yağ oranına dikkat ederek seçmelisiniz örneğin. Izgarayla buluşacak olan etin yağ damarlarının olması lezzete giden yolu fısıldar aslında, ona kulak verin. Et pişirme aşamasında kurumadığı gibi lezzet kaybı minumum olur.

etli_patates

Etin sinirsiz olması ve usta bir el tarafından dokularına zarar verilmeden dövülmüş olması da diğer bir artı. Gelelim marinasyon sosu olarak da bilinen marinasyon karışımlarına…

Canı bir dilim antrikot çekenler bizimle gelebilir.

Kırmızı et nasıl marine edilir?

Aslına bakarsanız marinasyon dediğimiz işlem; pişirme işlemi öncesinde seçmiş olduğunuz parça ya da dilim etlerin yumuşamak ve lezzetlenmek üzere hazırladığınız karışım içerisinde beklemesinden ibaret. Bu iş için genel olarak asit içeren ve asidik olarak nitelendirebileceğimiz sıvılara ihtiyacımız var. Bunlar neler mi? Sirke, taze sıkılmış limon suyu, zeytinyağı olabilir örneğin. İstenilen kıvam ve yumuşaklığa bu sıvılarla ulaşacağız, bu doğru. Pekiyi ya tat? Onun için de taze ve tane baharatlardan destek alacağız. Defne yaprağı, kişniş, sarımsak, tane karabiber, renkli biberler, taze kekik, biberiye, damak tadınıza göre anason ve çubuk tarçın belki…

et-marine

Hangi baharatlar kırmızı et ile uyumludur?” gelin bir de videosuna göz atalım.

Tüm malzeme geniş bir kapta karıştırıldıktan sonra ete yediriliyor. Kapağı kapalı mümkünse cam bir kapta, buzdolabında mümkünse en az 10-12 saat aralığında bekletin. Derin dondurucuya kaldırıp etin lezzet damarlarını dondurmak yasak. Parmak uçlarınızla eti istediğiniz kadar mıncıklamak serbest. Küçük bir püf noktası verip sıklıkla yapılan bir yanlışın da önüne geçelim. Pişirme işlemi sırasında karıştırma kabında kalan ve lokum gibi yumuşamış etin üzerinden süzüm süzüm süzülen marinasyon sosunu kullanmıyoruz.

Salçalı Et Tarifi

Lokum kıvamında lezzetli bir kırmızı et nasıl pişirilir?

Akşam mutfakta hazırlamayı arzu ettiğimiz tarife göre etimizi seçtik. Etin bölümleri konusunda kasabımızdan destek aldık ya da öncesinde dersimize çalıştık, doğru kararı verdiğimizden eminiz. Seçtiğimiz etin cinsi ya da damak tadımıza göre marinasyon karışımını hazırladık, eti dinlenmeye aldık. Sıra geldi pişirme hazırlıklarına, burada en önemli nokta seçmiş olduğunuz pişirme tavası.

Erikli Kuzu Eti Tarifi

Lezzetli bir et yemeği hazırlamak ya da kızartmak için kalın tabanlı, ısıyı eşit oranda dağıtan, ızgara izli, mümkünse döküm bir tencere ya da tava sahibi olmanız gerekiyor. Tava gerçekten önemli.

Ve karşınızda kuzu kuşbaşı etinin sebzelerle dansı çoban kavurma tarifi.

Mühürleme işlemi nasıl yapılır?

Et, marinasyonda beklediyse fazlasını kullanmak üzere ayrı bir kenara ayırın. Kasaptan yeni aldığınız etin nemini kağıt havlu yardımıyla alın. Her iki yüzüne de ince çekilmiş kaya/deniz tuzu ve tane karabiber serpiştirin. Kullanacağınız döküm tavayı yüksek ısıda ısıtın. Fazla damarlı olmayan bir etiniz varsa tavayı çok az zeytinyağıyla yağlayın. Eti tavaya yavaşça bırakın. Yüksek ateşte, her iki yüzünü de yaklaşık 2-3 dakika kadar pişirdiğiniz eti dilimlerin kalınlığına göre pişirin. Daha doğrusu lezzetli suyunu içine hapsetmesi adına dış yüzeyinin kabuk tutması için eti mühürleyin.

et4

Et nasıl mühürlenir?” videomuzu da buraya bırakıp iştahları bir güzel kabartalım.

Sonrasında damak tadınıza uygun pişirme derecesine göre arzuya göre eklediğiniz soğuk tereyağı, taze kekik, sarımsak gibi lezzet arttırıcılarla pişirme işlemini yüksek ısıda sürdürün. Bırakın mis gibi koksun mutfak, tavadan gelsin sesler, tütsün dumanlar… Önerilen etin az ya da orta derecede pişirilmiş olmasıdır.

Servis öncesinde sadece son bir işlem kaldı. İki tarafı da nar gibi kızaran eti, mutfak tezgahı üzerine parlak kısmı alt tarafta kalacak şekilde açtığınız alüminyum folyo üzerine yerleştirin. Arzuya göre az miktarda eklenen tereyağı ve tane baharatlar eşliğinde sarın. 2-3 dakika kadar oda ısısında dinlendirdikten sonra pişme işlemi içten içe tamamlanan eti dilimleyerek servis edin.

Soslu dana şiş, köfte çeşitleri, dana pirzola, kuzu sarma, dana kontrafile gibi Uzman Kasap ürünlerine tek tıkla ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.