Buzlu Çaya Alternatif: Nektarin Şerbeti

Bilinmeyen tatlardan biridir nektarin şerbeti. Şeftalinin tüysüzü nektarin dilimleri kabukları soyulmaksızın dilimlenir. Şeker ilavesiyle hafif kıvamlı bir şurup kıvamını alana kadar kaynatılan içme suyu gerekli koşullarda soğutulup muhafaza edildikten sonra meyve dilimleri eşliğinde servis edilir. Her türlü sulu yemek ve pilav/makarna/börek çeşitleri eşliğinde afiyetle tüketilir.

Nektarin Şerbeti Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

2 kilogram nektarin
1 su bardağı toz şeker
½ tatlı kaşığı limon tuzu
6 su bardağı su

Püf noktası:

Nektarin şerbetini aktardığınız kavanozların kapaklarını şerbet soğuduktan sonra kapatın ve karanlık yanı sıra serin bir yerde muhafaza edin.

Nektarin yerine şeftali kullanacaksanız kabuklarını soyduktan sonra kullanın.

Hazırladığınız şerbeti daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız koyu bir kıvam alana kadar kaynattıktan sonra kullanın.

Eklediğiniz suyun nektarin dilimlerinin üzerine geçmesine dikkat edin, toz şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp arttırın.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp fazla suyunu kuruladığınız nektarinleri dilimleyin.

Üzerine çıkana kadar içme suyu ekleyip 2-3 dakika kadar kaynatın.

Aromasının oturuşması için 1 saat kadar dinlendirdiğiniz nektarinlerin ilk haşlama suyunu süzün.

Nektarinleri ayrı bir kenara ayırıp elde ettiğiniz aromalı haşlama suyunu ayrı bir tencerede eklediğiniz toz şeker ilavesiyle kaynatın.

Kaynadıkça kıvam alan ve koyulaşan şerbet karışımına limon tuzunu katıp 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.

Elde ettiğiniz karışımı ağzı kapalı cam bir sürahiye alıp soğuk olarak muhafaza edin. Arzu ettiğiniz zaman kısa süre kaynattığınız nektarin dilimleri eşliğinde servis edin.