Mutfakta Deneysel Çalışmalar: Nohut Unu Kurabiyesi

Mutfakta öne çıkan ürünümüz leblebi tozu / nohut unu bugün. Beyaz ya da kepekli un niyetine kullandığımız nohut unu, çay saatlerinize lezzet katacak kurabiyelere altın sarısı bir renk ve farklı bir tat katıyor. Sağlık yönünden de pek çok faydası olan nohut unu şaşırtmaya devam ederken damla çikolata taneleri tarife lezzet katıyor.

Çay keyfinize nohut unu kurabiyesiyle lezzet katmaya geliyoruz.

Nohut Unu Kurabiyesi Tarifi

30 adet

Hazırlık süresi: 40 dakika
Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

300 gram nohut unu
80 gram oda sıcaklığında tereyağı
80 gram pudra şekeri
100 ml. ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı damla çikolata
1 yemek kaşığı gül suyu
1/2 tatlı kaşığı mahlep

Püf noktası:

Nohut unu kurabiyesini leblebi tozuyla da hazırlayabilir, leblebi tozu kullanmanız durumunda kavurma işlemini atlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Yapışmaz özellikli bir tavayı orta ateşte ısıtın. Nohut ununu ekleyerek birkaç dakika, kokusu çıkana kadar karıştırarak kavurun. Rengi değişmeyen unu ocaktan alıp soğuması için dinlendirin.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı ve pudra şekerini ayrı bir yerde karıştırın. Bir kenarda soğuttuğunuz nohut ununu, eleyerek sıvı karışıma ekleyin. Mahlep, gül suyu ve damla çikolataları da ekledikten sonra bütünleşene kadar karıştırın.

Ayçiçek yağını ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayın. Elde ettiğiniz kurabiye hamurunu streç filme sarıp buzdolabında bir saat kadar bekletin.

Buzdolabından çıkardığınız hamuru 10 dakika oda ısısında beklettikten sonra hamurdan küçük parçalar koparın.

Kopardığınız parçaları önce parmak uçlarınızda sıkıştırın, sonra avucunuzun içinde yuvarlayarak fındıktan biraz büyük toplar hazırlayın. Hazırladığınız kurabiye hamurlarını yağlı kâğıt serili bir fırın tepsisine dizin.

Önceden ısıtılmış 160 derecede fırında, 25-30 dakika alt tarafları hafif bir renk alana kadar pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra hafif yumuşak bir kıvamda olan kurabiyeleri, mümkünse bir ızgara teli üzerinde dinlendirdikten sonra servis edin.