Protein Kaynağı: Nohutlu Ispanak Salatası

Protein açısından da zengin sayılan ıspanağı haşlanmış nohut ilavesiyle bir araya getirip yumurta dilimleriyle servis ettik. Zeytinyağı, üzüm sirkesi, tuz ve karabiber ilavesiyle sosladığımız salatada bir anlamda piyaz lezzeti yakaladık.

Hafif bir öğün ya da tamamlayıcı bir besin ögesi olarak hazırlayabileceğiniz nohutlu ıspanak salatası sağlığınıza da #iyigelecek.

2 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

2 demet ıspanak
1/2 su bardağı nohut
2 adet yumurta
2 diş sarımsak
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber

Pişirme önerisi:

Arzuya göre ince ince kıyılmış sarımsak ve haşladıktan sonra doğradığınız ıspanakları az miktarda zeytinyağında kavurduktan sonra da kullanabilirsiniz.

Ispanakları kaynar suda bekletip soğuk su dolu bir tencereye aktardıktan sonra şoklayarak da kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ayıkladığınız ıspanak yapraklarını bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürün.

Derin bir tencerede kaynamakta olan suya bıraktığınız ıspanak yapraklarını kısa bir süre haşlayın. Fazla suyunu süzdürdükten sonra ince ince doğrayın.

Bir gece önceden suda beklettiğiniz nohutları düdüklü tencerede, 30 dakika kadar haşlayıp fazla suyunu süzün. Kabuklarını soyduğunuz sarımsakları ince ince dilimleyin. Haşlanmış yumurtaların kabuklarını soyun.

Haşlanmış ıspanak yaprakları ve nohudu derin bir salata kasesinde harmanlayın.

Tuz, karabiber, üzüm sirkesi ve zeytinyağı ilavesiyle hazırladığınız sosu üzerine gezdirdikten sonra dilimlenmiş yumurta dilimleri eşliğinde bekletmeden servis edin.