Ocak Ayında Hangi Balıklar Yenir, Hangi Yöntemlerle Pişirilir?

Mahallenizde dalgın bir şekilde yürüyorsunuz. Yükselen ses şöyle diyor: Derya kuzusu bunlar, derya kuzusu! İşte tam o an sonsuz balık sevginiz devreye giriyor, dalgınlığınız hemen dağılıyor ve yükselen sesin yönüne doğru ilerliyorsunuz.

balik-pisirmek

Dememiz o ki balık sevgisi garip bir tutkudur, öyle şakaya gelmez. Balık yemeyi çok seviyoruz da hangi ayda hangi balıkları yemeliyiz sorusunun cevabından ve balığı doğru pişirme yöntemlerinden haberdar mıyız? En azından birçoğumuz hayır. Hangi ayda hangi balıkları yemeniz gerektiği sorusunun cevabını aldınız diyelim bu kez de balık pişirmenin özen istediği gerçeği var. Balığın her bölgesinin eşit pişmesi, lezzetin her noktasına yayılması, aynı zamanda besin değerlerinin de yok edilmemesi oldukça önemlidir. 

balik-tarifleri

 Ocak ayında hangi balığı yemeli ve onları hangi yöntemle pişirmeliyiz, hazırsanız beraber bakalım.

Açıklıyoruz…

Ocak ayının en lezzetli balıkları uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Çinekop, tekir, kefal ve kırlangıç ise olağandışı durumlar olmadığı takdirde en bol dönemlerini yaşarlar.

balik-marine-etme

Kefal ve hamsi ise yağ seviyelerinin tam kararında, lezzetlerinin zirvesindelerdir. 

balik

Lüfer, palamut, uskumru ve istavrit lezzetini korumakta sevenlerini hâlâ beklemektedir. Çinekop, kofana ve mezgit boldur. Tekir ve kırlangıç çok; barbunya, kılıç, mercan ve sinarit ise az tutulur.

balik-izgara

Mevsimler normal düzeninde gitti, bu balıkların en lezzetlilerine bir şekilde ulaştık. Peki ya bu kadar mı? Asla. Sırada pişirme yöntemleri var. Bakalım hangi balık, hangi yöntemle pişirilmeli?

Lüfer: Çinekop ailesinin daha büyük halidir, lüfer. Kış aylarında yağlanır ve kariyerinin en lezzetli dönemini yaşar. Bizlere de bundan en iyi şekilde yararlanmak düşer. Lüfer balığını tavada kızartabilir, çorbasını yapabilir ya da yağlı bir balık olduğu için ızgara yapabilirsiniz. Buğulaması ise parmaklarınızı yedirtebilir, bizden uyarması! 

balik-nasil-marine-edilir

Mezgit: “Benim için kalori pek önemli değil.” Diyorsanız, kızartın gitsin ki şahane olur. “Yok ben daha hafif; ama lezzetli de olan bir seçenek istiyorum” derseniz tereyağı ile buğulamasını, dilerseniz de domates sosu birlikteliğine fırında pişirebilirsiniz. Sevgili mezgit, hiçbir pişirme yönteminde lezzetini sizden hiç ama hiç esirgemez. 

balik-marine-soslari

Uskumru: Özellikle Eylül ve Ocak ayları arasında çok lezzetlidir. Bu ayların dışında tavada pişirme yöntemi tercih edilebilir. Izgara yöntemi lezzetine lezzet, fırında pişirme yöntemi ise sağlığına sağlık katar. 

balli-balik

İstavrit: Çoğunluğun bildiği orta gelirli sofraların baş tacıdır istavrit. Adeta kurtarıcı niteliğindeki lezzetli istavriti isterseniz tavada kızartın, isterseniz ızgarada pişirin. Her hali ile sizi memnun edeceği kesin! 

Hamsi: Hamsinin neredeyse aklınıza gelen her türlü yemeği yapılır, hatta reçeli bile. Reçeli bile yapılan bu lezzetin gelin kıymetini iyi bilelim ve bilmediğimiz pişirme yöntemlerini de hemen deneyelim.

balik-kokusu

Izgara, tava, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni; her hali ile bambaşka ve çok lezzetli seçimler sunar. Yaz aylarında ızgara yerine tava ya da buğulaması tercih edilmesi gereken hamsi, kış aylarında ise tuzlanıp saklanır. Aynı zamanda balık yağı ve balık unu üretiminde de oldukça önemli bir yeri olan hamsi, tam olarak sarıp saklanması gereken bir tür; ne dersiniz?

Palamut: En çok palamutu sevenler, el kaldırsın! Ormanların kralı aslan ise denizlerin kralı da palamutun ta kendisidir diyebiliriz. Eylül ayından tutun, şubat ayına kadar üst düzey lezzetini koruyan palamutun eti yağlı olduğu için en iyi sonuç verdiği pişirme yöntemleri kesinlikle ızgara ve fırında kebap halidir. Tabii, bu aylar dışında da ondan vazgeçmek asla yok, yağsız palamutları da hemen bir tavaya koyup kızartıyoruz ve mideleri şenlendiriyoruz.