Oğlak Etiyle Yapılan 3 Şaşırtıcı Tarif!

Bu mutfak neler gördü; ıspanak yaprağında rulo çipura, avokado yatağında Meksika köftesi, pastırmalı kuşkonmaz ve daha neler neler… Uzman Kasap güvencesiyle yaptığımız et yemeklerimizle sofralarda az mı rüzgâr estirdik, misafirlerimizi az mı kıskandırdık… Sofranın ve akşamın yıldızı olmamız da cabası! Bugün bu ‘yıldız olma’ başarımıza bir yenisini eklemek istedik. Daha önce oğlak etini denemiş miydiniz? Sizin için oğlak etiyle 3 tarif hazırladık. Önce ızgara yaptık, sonra tandır ile işi büyüttük ve finali enfes bir kebap ile yaptık.

1- Oğlak Izgara Tarifi

Formuna dikkat edenlere #iyigelecek bir tarif ile başlayalım. Tercihiniz ızgara etlerden yanaysa, bu tarif tam size göre. Gelin geleneksel et tariflerine, farklı bir alternatif getirelim.

oğlak ızgara

2- Oğlak Tandır Tarifi

Geçtiğimiz yılbaşı için enfes bir soslu kuzu tandır yapmıştık hatırlar mısınız? Bugün onu bir de oğlak etiyle denedik. “Oğlak eti ile hangi yemekler yapılır?” sorusunun en lezzetli yanıtı için bi’tık şöyle alalım sizi…

oğlak tandır

3- Oğlak Kebabı Tarifi

Ve final… Daha önce beyti kebabı, tepsi kebabı ve çökertme kebabı gibi Türk mutfağının geleneksel kebaplarını yapmıştık, nasıl lezzetlerdi ama! Kebap tariflerimize oğlak etini de ekleyelim istedik ve şahane bir oğlak kebabı hazırladık. Oğlak eti ile ne yapılır diyenlerdenseniz, mutfağımıza bir uğrayın deriz!

oğlak kebabı

Bugün çatallarımızı farklı lezzetlere batırmak ve kendimizi ödüllendirmek istedik. ‘Farklı lezzetlere açığım!’ diyen herkesi bekleriz. Çok yakında sıra dışı deniz ürünleri tariflerimizle bu ekranlarda olacağız. Bu arada size önceden haber vermemizi isterseniz, buraya tıklamanız yeterli!