Pilavın Sonbahar Hali: Otlu Pilav

Bu pilav zeytinyağlı, bu pilav yaz kokulu… Mevsim tazesi taze bezelye yanı sıra nane ve dereotunun kullanıldığı otlu pilav hazırladık. Pirinç taneleri tel tel dökülsün diye kaşıktan, taze sıkılmış limon suyu ve toz şeker eklemeyi de unutmadık. Kısık ateşte, kısa bir süre pişirdiğiniz pilavı demlendirdikten sonra gururla servis ettik.

Otlu Pilav Tarifi

5 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

4 yemek kaşığı zeytinyağı

3 dal taze soğan

1,5 su bardağı baldo pirinç

2,5 su bardağı sıcak su

1 su bardağı haşlanmış bezelye

½ demet dereotu

10 adet taze nane yaprağı

1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

½ tatlı kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Duru suyu çıkana kadar bol suda yıkadığınız pirinçleri fazla suyunu süzdürdükten sonra kullanın. Arzuya göre şehriye ilavesiyle kavurarak kullanın.

Pişirme önerisi:

Geniş ve yanmaz / yapışmaz tabanlı bir pilav tenceresi kullanmayı tercih edin. Sıcak suyunu eklediğiniz pilavı, kısık ateşte ve çok fazla karıştırmadan 12 dakika kadar pişirdikten sonra ocaktan alın.

Sıcak su yerine et ya da tavuk suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Uç kısımlarını alıp sap kısımlarını ayıkladığınız taze soğanları ince ince doğrayın. Sap kısımlarını ayıkladığınız maydanoz ve nane yapraklarını incecik kıyın.

Ayrı bir yerde, bol suda haşladığınız taze bezelyelerin fazla suyunu süzdürün. Aynı şekilde duru suyu çıkana kadar yıkadığınız baldo pirinçlere de aynı işlemi uygulayın.

Zeytinyağını geniş tabanlı bir pilav tenceresinde 1 dakika kadar ısıttıktan sonra doğranmış taze soğanları ekleyip karıştırın.

Fazla suyunu süzdürdüğünüz baldo pirinçleri katıp hafif şeffaf bir görünüm alana kadar kavurun. Haşlanmış bezelye ve doğranmış taze yeşillikler ekledikten sonra sıcak su katın.

Taze sıkılmış limon suyu, toz şeker ve tuz kattıktan sonra kapağı kapalı tencerede, kısık ateşte 12 dakika kadar pişirip demlendirdikten sonra servis edin.