Pamuk Gibi: Pişi

Kahvaltıların gözdesi, beş çaylarının aranan yıldızı, peynir ve reçelin gözbebeği… Hamur kızartması, lokma, mayalı hamur gibi isimlerle de bilinen pişi tarifini pratik bir şekilde hazırlayıp soframıza taşıdık. Sıcağı sıcağına yedik.

Bu arada oda sıcaklığında mayalandırdığınız hamuru hafif unlanmış mutfak tezgahı üzerinde açıp uzun ince şeritler halinde kestikten sonra da kızgın yağda renk alana kadar kızartabilirsiniz.

pisi-tarifi

20 adet

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

Hamuru için:

1 adet yumurta

3 yemek kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı tuz

2 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

Kızartmak için:

2 su bardağı ayçiçek yağı

Püf noktası:

Adet sayısı hazırladığınız pişilerin büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilir. Hazırladığınız hamurdan kopardığınız hamur parçalarını elinizle açıp büyüttükten sonra kızgın yağda kızartmanız önerilir.

Tüm malzemeleri oda sıcaklığında beklettikten sonra kullanın.

Servis önerisi:

Fazla yağını kâğıt havlu üzerinde bekleterek çektirdiğiniz pişileri arzu ettiğiniz kahvaltılık çeşitleriyle birlikte servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurta, yoğurt ve tuzu geniş bir karıştırma kabına alın.

Elenmiş un ve kabartma tozunu azar azar ekleyip karıştırma işlemine başlayın. Ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar un eklemeye devam edin.

Kıvam alan hamurun üzerine hafif nemli bir mutfak bezi kapatıp oda sıcaklığında 10-15 dakika kadar dinlendirin.

Mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopartıp elinizle açın. Önceden kızdırdığınız ayçiçek yağında altın sarısı renk alana kadar kızartın.

Fazla yağını bırakması için kağıt havlu serili geniş bir servis tabağında dinlendirdikten sonra sevdiklerinizle paylaşın.