Her Yemeğe Yakışır: Patates Püresi

Mutfağımızda bugün et ve tavuk yemekleri başta olmak üzere pek çok yemeğin yanına yakışacak patates püresi var. Tarifinde yer alan tereyağı ve süt, sıcağı sıcağına rendelenen patateslerin keyfine keyif, lezzetine lezzet katıyor. Baharatlarla tatlanıyor. Oldukça az miktarda eklenen rendelenmiş muskat cevizi patates püresi tarifine çok yakışıyor.

Migroskop‘un “Dalından Sofraya” sayfalarını süsleyen taze dökme patatesini alıp mutfağa geçiyoruz. Bu arada sebze severlere bezelyeli patates püremiz de var.

patates-puresi-tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişirme süresi: 40 dakika

Malzemeler:

5 adet büyük boy patates
1 yemek kaşığı tereyağı
¾ su bardağı süt
1 çay kaşığı tuz
¼ çay kaşığı rendelenmiş muskat cevizi

Püf noktası:

Haşlanmış patatesleri bekletmeden püre haline getirmeye özen gösterin. Kullandığınız süt oranını haşlanmış patateslerin kıvamına göre ayarlayın.

Pişirme önerisi:

Patates püresi yapımında kullandığınız süt ve tereyağı miktarını arzuya göre arttırabilir, farklı baharat ve rendelenmiş kaşar peyniri ilavesiyle püreye farklı bir tat katabilirsiniz.

Bol suda yıkadığınız patatesleri kabuğunu soymadan da haşlayabilir, sonrasında sıcağı sıcağına kabuğunu soyduğunuz patateslerle de püre hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkadıktan sonra kabuklarını soyduğunuz patatesleri iri parçalar halinde doğrayın.

Derin bir tencereye aldığınız patates dilimleri üzerine su ekleyin. Orta ateşte haşlamaya bırakın.

Fazla suyunu süzdüğünüz patatesleri karıştırma kabına alın. Çatal ya da patates ezici bir aparat yardımıyla ezerek püre haline getirmeye başlayın.

Patatesler henüz sıcakken eklediğiniz tereyağı, süt, tuz ve rendelenmiş muskat cevizi ilavesiyle karıştırma işlemini sürdürün.

Kıvam alan patates püresini arzu ettiğiniz et yemekleri yanında servis edin. Arzuya göre krema sıkma poşetiyle şekil vererek kullanın.