Meyvenin Özüne Dönüş: Pestil

Mevsiminde sulu ve lezzetli meyvelerle hazırlanabilecek zamansız bir tarif pestil. Çekirdekleri ayıklandıktan ya da çıkartıldıktan sonra derin bir tencereye alınan meyveler kabuklu olarak kaynatılıyor. İnce delikli bir süzgeç ya da kevgirden geçirildikten sonra elde edilen meyve püresi; mısır nişastası, ılık su, koyu kıvamlı yoğurt ve toz şekerle kaynatılıyor. Şeker oranı tamamen damak tadınıza ve meyve şekerine bağlı.

Oda sıcaklığında soğutulan meyve püresi, yağlı kağıtlar üzerine döküldükten sonra güneşte kurutulup sarıldıktan sonra buzdolabında muhafaza ediliyor. Ara öğün, atıştırmalık ya da tatlı olarak servis ediliyor.

Pestil Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

2 kilogram vişne
1 su bardağı su
1/2 su bardağı toz şekeri
1/2 su bardağı mısır nişastası
1/2 su bardağı ılık su
1/2 su bardağı süzme yoğurt

Püf noktası:

Bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz vişnelerin çekirdeklerini bir pipet yardımıyla kolaylıkla ayıklayabilir, sonrasında az miktarda eklediğiniz su ilavesiyle kaynatabilirsiniz.

Ocaktan aldığınızda hafif sulu bir karışım olan meyve püresini geniş bir tepside, yağlı kağıt üzerinde kurutun.

Pişirme önerisi:

Mevsiminde ve sulu farklı meyvelerle de pestil hazırlayabilir, küçük porsiyonlar halinde ikram edebilirsiniz.

Pestil yapımında kullandığınız toz şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Servis önerisi:

Farklı silikon kalıplarda da şekil verebileceğiniz meyve pestilini arzuya göre pudra şekerine batırdıktan sonra da servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz vişnelerin çekirdeklerini ayıklayıp derin bir tencereye alın.

Az miktarda su ilavesiyle, kısık ateşte kabukları çıkıp püre haline gelene kadar pişirin.

Yumuşayan vişneleri ince delikli bir süzgeçten geçirip püre haline getirin.

Kabuklarından ayrılan ve vişne özü haline gelen vişne püresini derin bir tencereye aktarın. Azar azar eklediğiniz toz şeker ilavesiyle karıştırın.

Küçük bir kaba aldığınız mısır nişastasını ılık su ilavesiyle pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. Kısık ateşte kaynamakta olan meyve püresine koyu kıvamlı yoğurtla birlikte ekleyip pişirme işlemini sürdürün.

Koyu bir kıvam alana kadar pişirdiğiniz vişneli pestil karışımını ocaktan alın. Buzlu soğuk su bir kap üzerine oturtup soğumaya bırakın.

Geniş ve sığ fırın tepsilerine yağlı kağıt serip hazırladığınız meyve püresini ince bir kat olacak şekilde yayın. Mümkünse güneş alan bir yerde uzun bir süre bekletip kurutun.

Meyve püresi yağlı kağıt üzerinden kalktığında hazırladığınız pestilin ara katlarını hafifçe nişastalayıp sararak buzdolabında muhafaza edin. Arzu ettiğiniz zamanlarda dilimler halinde servis edin.