Kış Denince Akla Hemen Onun Adı Gelir: Pırasa Pırasa Pırasa!

Sindirim sorunlarına iyi gelen pırasa, şimdi en taze haliyle tezgahlarda. Lif bakımından zengin gıdaların başında gelen pırasa, aynı zamanda  A, C, K ve B6 vitaminleri bakımından da oldukça zengin.

Pırasa aynı zamanda diyet dostu da bir sebze. 1 adet pırasa ortalama 50 kaloriiçeriyor. Tok tutma özelliğinin yanısıra tüm sindirim sorunlarına da iyi geliyor. İçerdiği polifenol maddesi ile güçlü bir antioksidan. Bu da vücudumuzdaki hastalıkları kırmada ve bedenimizi temizlemeden oldukça faydalı.

Pırasa ile yapılan pek çok yemek tarifi var. Sizin için pratik pırasa tariflerini listeledik.

1- Pırasalı Mısır Unlu Çörek Tarifi

Evde yapılan pratik çörek tariflerinden biri ile başlayalım. Pırasalı mısır unlu çörek nasıl yapılır sorusunun lezzetli cevabı için fotoğrafa tıklayın.

misir-unlu-corek

2- Fırında Peynirli Pırasa Tarifi

Pırasa ile yapılan farklı tarifler arayanlardansanız bu tarifimiz tam size göre. Fırınlanmış sebze tariflerinden biri; peynirli pırasa tarifi. Tarifi görüntülü izlemek için tıklayın.

firinda-peynirli-pirasa

3- Etli Pırasa Sarma Tarifi

Etli sebze yemeklerinden biri ile devam edelim. Türk mutfağının geleneksel tariflerinden biri olan sarma yapıyoruz. Etli pırasa sarma tarifini izlemek için tıklayın.

pirasali-sarma

4- Pırasalı Nohutlu Çorba Tarifi

Evde yapılan çorba tariflerinden biri; pırasalı nohutlu çorba tarifi. Baklagiller denince akla gelen sebzelerden biri olan nohut ile pratik bir çorba tarifi hazırladık. Kolay çorba tarifini izlemek için tıklayın.

pirasali-nohut-corbasi

5- Pırasa Mücveri Tarifi

Kabak ile yapılan tariflerden ilk akla gelen mücver. Bu sefer mücveri pırasa ile yaptık. Pırasa ile yapılan kızartma tariflerinden bir diğeri de pırasalı mücver tarifi

pirasa-mucveri

6- Pırasalı Muffin Tarifi

Evde yapılan muffin tariflerinden biri ile devam edelim. Pırasalı muffin tarifini izlemek için tıklayın.

pirasali-muffin

7- Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Türk mutfağının geleneksel zeytinyağlı tariflerini de unutmadık. Pırasanın en bilinen tariflerinden biri zeytinyağlı pırasa tarifini okumak için tıklayın.

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

8- Patatesli Pırasalı Çorba Tarifi

Tok tutan çorba tariflerinden; patatesli pırasalı çorba tarifi. Yapımı kolay çorba tariflerinden biri olan tarifi izlemek için tıklayın.

pirasali-corba

9- Pırasalı Et Haşlama Tarifi

Et yemeği tariflerinden biri; pırasalı et haşlama tarifi. Et ve sebzenin en güzel harmanlarından biri olan tarifimizi okumak için tıklayın.

Pırasalı Et Haşlama Tarifi

 

10- Pırasalı Omlet Tarifi

Kahvaltılık tarifler MigrosTV’de. Hafta sonu kahvaltılarına özel pratik tariflerden biri ile son verelim yazımıza; pırasalı omlet tarifi. Yapılışını şuradan okuyabilirsiniz.

Pırasalı Omlet Tarifi