Köfte Onsuz Olmaz: Piyaz

Izgara köfte ve etli yemeklerinin yakın arkadaşı, oldukça doyurucu ve besleyici olan bir salata çeşidimiz, piyazdan bahsediyoruz bugün. Piyaz tarifine tat katacak kırmızı soğanları ince ince doğruyor, renkli biberler ve olmazsa maydanozu unutmuyoruz. Piyaz sosunda hem taze sıkılmış limon suyuna hem de üzüm sirkesine yer veriyoruz.

Özenle hazırladığımız piyazı bekletmeden servis edip afiyetle yiyoruz.

Piyaz Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

400 gram kuru fasulye
1 adet orta boy kırmızı soğan
2 adet orta boy kırmızıbiber
2 adet orta boy yeşilbiber
1 adet orta boy domates
½ demet maydanoz

Sosu için:

½ çay bardağı zeytinyağı
1 adet taze sıkılmış limon suyu
2 yemek kaşığı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

İri taneli kuru fasulye kullanmaya özen gösterin. Pişirme esnasında kabuk atmaması için kısık ateşte pişirin.

Doğramış olduğunuz kırmızı soğanları tuzla ovup duru suda duruladıktan sonra piyaz yapımında kullanabilirsiniz.

Pişirme önerisi:

Piyaz yapımında kullanacağınız kuru fasulyeleri, bir gece önceden suya basıp duruladıktan sonra kabuk atmaması için kısık ateşte haşlayın.

Servis önerisi:

Servis tabağına aldığınız piyaz üzerine arzuya göre tahin ekleyebilir, sumak serpebilir, haşlanmış katı yumurta dilimleri eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Piyaz yapımında kullanacağınız kuru fasulye tanelerini ayıklayıp bir gece önceden suya basın. Kabuklarını soyduğunuz kırmızı soğanları, arzuya göre uzun ince şeritler halinde piyazlık ya da küçük küpler halinde doğrayın.

Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkarttığınız kırmızı ve yeşilbiberleri ince ince dilimleyin. Ayıklayıp bol suda yıkadığınız maydanoz yapraklarını incecik kıyın. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri, küçük küpler halinde doğrayın.

Piyazın sosu için küçük bir kaba aktardığınız zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu, üzüm sirkesi, tuz ve toz şekeri; şeker taneleri tamamen eriyene kadar karıştırın.

Kısık ateşte ve bol suda haşladığınız kuru fasulyelerin haşlama suyunu süzdürün. Geniş bir salata kâsesine aktardığınız haşlanmış kuru fasulyeleri, doğramış olduğunuz malzemelerle harmanlayın.

Hazırladığınız salata sosunu ekleyip karıştırdıktan sonra bekletmeden servis edin. Arzuya göre zeytin taneleri ve haşlanmış katı yumurta dilimleriyle süsleyin.