Şipşak Tatlı: Portakallı Sufle

Püf noktalarına uyarak hazırladığınız takdirde kısa sürede pişip tadıyla yüz güldüren bir tatlı portakallı sufle. Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarının ayrılması için olmazsa olmazı. Pişirme ısısı ve fırın tipi oldukça önemli. Sonrası tam bir lezzet şöleni.

Uzun lafın kısası; sizi sıcağına sıcağına ya da ılık olarak servis edilen sufle tarifimizle baş başa bırakıyoruz.

Portakallı Sufle Tarifi

5 kişilik

Hazırlık süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 15 dakika

Malzemeler:

4 adet yumurta
40 gram tereyağı
50 gram un
4 yemek kaşığı toz şeker
3/4 çay bardağı süt
1 adet orta boy portakal
1/5 çay kaşığı tuz

Kalıpları yağlamak için:

1 tatlı kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı un

Püf noktası:

Pişirme süresi fırın tipi ve sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Fırına verdiğiniz tatlıları kontrollü olarak pişirmeye özen gösterin.

Katı bir kıvam alan çırpılmış yumurta beyazlarını, benmari usulü pişirilmiş sarıları ilavesiyle alttan üste doğru söndürmeden karıştırın.

Servis önerisi:

Ters çevirerek ya da fırın kabında servis ettiğiniz portakallı suflelere pudra şekeri ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp fazla suyunu aldığınız portakal kabuğunu rendenin ince kısmıyla rendeleyin. Ortadan ikiye kestiğiniz portakalın suyunu sıkın.

Yumurtaların sarı ve ak kısımlarını dikkatli bir şekilde ayrı kaplara ayırın. Yumurta beyazlarını, çok az miktarda tuz ilavesiyle katı ve köpük köpük bir kıvam alana kadar çırpın.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz süt, tereyağı, un, toz şeker, taze sıkılmış portakal suyu ve rendelenmiş portakal kabuklarını kaynamakta olan su buharı üzerine yerleştirdiğiniz metal bir kap içerisinde benmari usulü pişirin.

Kısa bir süre karıştırarak pişirdiğiniz sufle hamuruna yumurta sarılarını ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla karıştırma işlemini sürdürün. Pürüzsüz bir kıvam alan karışımı çırpılmış yumurta beyazlarına ekleyip alttan üste doğru hafif hareketlerle karıştırın.

Isıya dayanıklı fırın kaplarını, oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı ilavesiyle yağlayıp hafifçe unlayın.

Isıya dayanıklı fırın kaplarına paylaştırdığınız portakallı sufle karışımını, önceden ısıtılmış 175 derece fırında 12-15 dakika aralığında pişirin. Sıcağı sıcağına bekletmeden servis edin.