Ramazan Ayı’nda Mideyi Yormayan Hangi Tatlıları Tercih Etmelisiniz?

Ramazan Ayı’nda mideyi yormayan hangi tatlıları tercih etmelisiniz? Sizin için sıraladık.

1. Güllaç

Böyle bir listeye onun adı ile başlamasak olmazdı elbette. Kiminin “ıslak peçete” olarak tanımladığı kiminin ise şöyle kuruyemiş ve meyvelerle süsleyip lezzetine doyamadığı sütlü ve hafif bir seçenek olan güllacı iftardan sonra gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

gullac

İftar sofrasına; Güllaç tarifi

2. Limonlu Süt Tatlısı

Sütün hafif lezzeti, limonun mis kokusunun harika buluşması; karşınızda limonlu süt tatlısı! Pastanelere gitmeden kendi ellerinizle hazırlayıp iftara gelen misafirlerinizi yormadan lezzete doyurmak istiyorsanız tarifi şuraya bırakıyoruz.

limonlu-sut-tatlisi

Mis kokulu, hafif; Limonlu süt tatlısı

3. Su Muhallebisi

Osmanlı mutfağından bu yana gelmeyi başarabilmiş, süt, su ve nişastanın harika buluşmasını siz hâlâ denemediniz mi? Bu akşamın iftar sofrasını onunla süsleyip farklılık yaratmaya hazırsanız tarif için şuradan buyurun…

su_muhallebisi

Su gibi; Su muhallebisi

4. Peynirli Tatlılar

Mideyi yormayan tatlılar dendiğinde her zaman sütlü, peynirli seçenekleri savunmaya devam edeceğiz! Tam da bu fikrimize uyacak, irmik helvasından çilekli seçeneğine kadar peynir dolu leziz bir liste için şöyle buyurun.

peynir-tatlisi

Peynir başrolde; Peynir tatlısı

5. Sütlaç

Milli tatlılarımızdan biri olan sütlaç olmadan bir liste hazırlamak mümkün mü? Biraz babaanne biraz anne lezzeti olan sütlaç da iftar sonrasında tüketebileceğiniz hafif sayılan tatlılardan biri. Tarif için şöyle buyurun.

sutlac_tarifi

Geleneksel baş tacımız; Sütlaç

6. Dondurma

Sıcak günlere denk gelen Ramazan Ayı’nın en iyi ilacı serinleten dondurmalar olabilir. İçeriğini bilip kendi ellerinizle hazırladığınız hafif bir dondurmaya mideniz de damak zevkiniz de bayılacak. Tarifi şöylece külahınıza bırakalım mümkünse.

muzlu-dondurma

Evde de olur; Dondurma

7. Portakallı Muhallebi

Birçoğumuzun çocukluğunun, gençliğinin en özel lezzetlerinden biri olan muhallebi; Ramazan Ayı’nda da yanınızda olmaya devam ediyor; ancak küçük bir farkla. Leziz muhallebiyi portakal ile buluşturup hem faydasını hem de lezzetini çoğaltıyor iftar sonrasında midelere şenlik yaşatıyoruz. Tarif için şöyle buyurun.

portakal-joleli-muhallebi

Mis kokulu; Portakallı muhallebi

8. Hurmalı Muhallebi

İftar sonrasında tercih edilecek tatlının içerisinde hurma bulunması, sanıyoruz ki konuya yapılmış en doğru dokunuş olacaktır. Ramazan Ayı’nın biricik hurması ile süslenen nefis tatlı için şöyle buyurun.

hurmali_muhallebi_tarifi

İftar lezzeti; Hurmalı muhallebi