Salataların En Ağırı: Rus Salatası

Çoğu dillerde Rus salatası olarak anılan, ülkemizde yaşanan soğuk savaş döneminde ideolojik nedenlerle adı Amerikan salatası olarak bilinen haşlanmış sebzeler ve mayonez yardımıyla hazırlanan bir tarif Rus salatası.

Haşlandıktan sonra kullanılan doğranmış patates ve havuç bu salatanın olmazsa olmazı, mayonez ise tadı tuzudur. Servis aşamasında haşlanmış yumurta ve zeytin dilimleriyle de süslenebilen salata tarifi, adeta küçük bir kaçamak!

Rus Salatası Tarifi

5 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

500 gram bezelye

4 adet küçük boy havuç

2 adet orta boy patates

10 adet kornişon turşu

1 su bardağı yoğurt

2 yemek kaşığı mayonez

½ çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Havuç ve patatesleri bezelye taneleri büyüklüğünde doğramaya özen gösterin. Kaynar suda haşlayıp fazla sularını süzdükten sonra kullanmaya özen gösterin.

Pişirme önerisi:

Yeşil renk ve besin değerlerini kaybetmemeleri adına kaynar suda haşladığınız bezelyeleri soğuk ve buzlu suya aktarıp şokladıktan sonra salata yapımında kullanın.

Servis önerisi:

Sulanmaması için bekletmeden servis edin.

Hazırladığınız Rus salatasına arzuya göre servis öncesinde ceviz içi ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkadıktan sonra kabuklarını soyduğunuz patates ve havuçları küp şeklinde doğrayın. Bezelyeleri ayıklayın.

Doğramış ve ayıklamış olduğunuz sebzeleri ayrı ayrı kaplarda, sıcak suda, yumuşayana kadar haşlayın. Haşlama sularını süzüp duruladıktan sonra soğumaları için bir kenarda bekletin.

Uç kısımlarını kestiğiniz kornişon turşuları sebzelerle uyumlu olacak şekilde küçük küpler halinde kesin. Suyunu süzdürdüğünüz yoğurt, tuz ve mayonezi derin bir kapta karıştırın.

Haşlanmış sebzeleri ekleyip karıştırma işlemini kısa bir süre sürdürdükten sonra bekletmeden servis edin.