Salatalığı Nasıl Bilirdiniz?

Biz iyi bilirdik ama duyduklarımızdan sonra biraz daha abartırsak ıssız adada yanımıza alacağımız üç şeyden biri bile olabilir! MigrosTV mutfağında sizin için salatalıklı sushi hazırlıyorduk. Konu konuyu açtı, salatalıktan bahsettik; yeri geldi midemizi susturdu, yeri geldi cildimizi… Ancak ne yalan söyleyelim az sonra aşağıda okuyacaklarınızı duyunca çok şaşırdık. Bakalım siz ne diyeceksiniz, yorumlar mısınız; merak ediyoruz! 🙂

1409529600-83bd895414e012ccc74e23479e1b5730

1- ‘Akşamdan kalmayım!’cı Dostu!

Kendinizi yorgun, bitkin ve bol ‘party‘li mi hissediyorsunuz? Çözümü bu sevimli yeşilde! Kafein içeren bir sodanın içine salatalık koyun ve için. (Tabi nefrolojik vb. gibi bir rahatsızlığınız yoksa… Doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin) Bu karışım, gün boyu ayakta kalmanızı sağlayacak ve dün geceki eğlencenizi ertesi güne taşımayacaktır.

2- Banyo Buharı Çıldırtıyorsa…

Çözümü salatalık! Bir salatalık dilimi ile tüm buharı yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Gazete kâğıdı ile silinen aynalara bir yeni alternatif de mucize salatalıkmış da haberimiz yokmuş. Şimdi buhar düşünsün!

3- Seni Gidi Sümüklü!

Havanın yağmurlu olmasının verdiği öz güven ile piyasaya çıkan minik böcük(!) dostlarımız ile başınız dertte mi? Bitkilerinize dadanması muhtemel bu sevimli dostlarımız ile zarar vermeden vedalaşabilirsiniz. Yapmanız gereken bahçenize, saksınıza veya görüldüğü herhangi bir yere 1 dilim salatalık koymak. Bizi rahatlatan salatalığın bir diğer özelliği, böcek kardeşi delirtmesi 🙂 Yol yakınken, dostça ayrılmanın tam sırası…

4- En Zararsız “İç Kıyılması!”

Öğle yemeğinden sonra içiniz ezildi ve eliniz abur cubura kalbiniz sağlıklı gıdaya mı gidiyor? En masum aperatiflerden biri olan salatalığı deneyin. Hatır hutur yiyebileceğiniz gibi sağlıklı atıştırmalıklar da hazırlayabilirsiniz. Bir düşünelim, mesela humuslu salatalık lokmaları nasıl geliyor kulağınıza… Bi’lokmada afiyetle yiyin!

1409529600-8e7e9366c3874bac7652ab2c94de0e59

5- Musluğun Yeşil Gücü!

Kolları kaslı(!) temizlik ürünü reklamları hayatımızı ve lavabomuzu kurtarıyor bu bir gerçek! Ancak evde malzemeniz kalmadıysa ve şipşak bir çözüme ihtiyacınız varsa salatalık kabuğu ile musluklarınızı, lavabolarınızı ve çelik bıçaklarınızı silebilir ve sadece temizlemekle kalmaz, yılların matlığını da ortadan kaldırıp pırıl pırıl bir görüntüye kavuşturursunuz…

6- Baş ağrısı ile Yastık Parçalayan?

Ah o tetikleyicisi şaibeli baş ağrıları; kimi zaman anlık stres, kimi zaman uykusuzluk, kimi zaman da yüksek ses, bağırış, çağırış… Zamanı ve nedeni belli olmayan baş ağrılarının en iyi çözümlerinden biri salatalık. Yatağa yatmadan önce 1-2 dilim salatalık yiyin ve üzerine uyumaya çalışın. Uyandığınızda vücudunuz yenilenecektir. Bunun nedeni ise salatalığın %90 oranında su ve bol miktarda vitamin içermesi.

7- “Hooooohhhh!”

Akşam ufak bir mantı ziyafeti ya da soğanla randevunuz mu vardı? Nefesinizi tazelemek için nane ya da benzeri nefes açıcılarınız yoksa yine kaldınız salatalığa! Bir dilim salatalığı diliniz yardımıyla damağınıza yapıştırın ve 30 saniye bekleyin. Ardından çıkarın. Nefesiniz temizlenecektir!

8- Toplantıya Bu Ayakkabılarla mı Yetişeceksiniz?

Toplantı başlamak üzere ve ayakkabınızı boyayacak yeterli zamanınız yok! “Salatalık bana yardım et!” Hemen bir dilim salatalık alın ve ayakkabınıza sürtün. Sanki cilalamış gibi parlayacak ve misss gibi olacaktır.

9- Öğrencilere Salatalık Rahatlığı!

Okulların açılmasını, sınav kapısının da aralanması demek. Bu dönemde yaşanan ekstra strese bir taşım bizim de katkımız olsun. Bir tencereye su koyun ve salatalığı içine atıp haşlayın. Ardından bir kavanoza koyun ve çalışma odanıza konumlayın. Haşlanmış salatalığın yaydığı ‘şifa‘ buhara karışır ve rahatlamanıza neden olur. İçten de bir arınma isterseniz o zaman şu detoks suyu tarifimizin de bir tadına bakın; zencefilli ve salatalıklı hem de!

1409529600-c00c73c2b444f39024edef338011756b

10- Duvara Meraklı Minik Ustalar!

Çocuklar duvar boyamaya bayılır, eline bir pastel kalem verilen çocuğun boyayamayacağı zemin neredeyse yok diyebiliriz! Pastel boya ile boyanan duvarınızı, salatalık kabuğu ile silmeyi denediniz mi? Boyayı nazikçe ve zahmetsizce çıkaracaktır!

Ne kadar ilginç değil mi? Şöyle bir düşündük de… Her şeye iyi gelen salatalık, acaba aşk acısına da bir çare bulabilir mi; denemeli mi sanki?  🙂