Şalgam Suyu Hangi Yemeklere Yakışır?

Yemeklerin yanında ya da tek başına tüketilen şalgam suyu, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde insan sağlığı için önemli faydalar içerir. Şalgam suyu, daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gereken içecekler arasındadır. Birçok yemeğin yanına yakışan şalgamın yararlarına gelin birlikte bakalım:

 • Kansere Karşıdır

Çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan kanserin birçok türüne karşı şalgam içerek iyi bir koruma sağlamak mümkündür. Salgam suyu; içeriğindeki glukazionelit, sülfür, karatenoit, C vitamini gibi maddeler ile kanser tümörlerinin yok olmasını ve küçülmesini sağlar.

 • Zayıflamaya Yardımcı

Şalgam suyu; kilo vermeyi hedefleyenler için sağlığı ve lezzeti bir arada bulunduran en iyi seçeneklerden biridir. Diyet sürecinde asitli ve bol şekerli seçenekler yerine şalgam suyu içerek metabolizmanızı hızlandırabilir, uzun süren tokluk hissine sahip olabilir ve besin lifleriyle sağlık kazanabilirsiniz.

 • Şeker Hastalığını Önler

Diyabet rahatsızlığı olan insanlar, tercih ettikleri yiyeceklerin yanlış olması sebebi ile kan şekerinin aniden yükselmesi ya da düşmesi sorunundan şikâyetçidir. Şalgam suyu ise tam da bu soruna karşı âdeta bir ilaç niteliğindedir. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan şalgam suyu, diyabet hastalarının daima tercih edebileceği doğru içeceklerden biridir.

 • Yaşlanmayı Geciktirir

Şalgam suyunu düzenli olarak tüketerek vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin üretilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde şalgam suyu; görme duyusunu güçlendirmekten vücudunuzdaki birçok organın işlevini daha iyi yerine getirmesine kadar etkili olarak yaşlılık belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini açısından zengin olan şalgam suyu, birçok hastalıktan korunmak için en iyi seçeneklerden biridir. Günde bir porsiyon şalgam suyu tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan C vitaminin önemli bir kısmını edinir ve hastalıklardan uzak bir ömür geçirebilirsiniz.

 • Saçların Beyazlamasını Önler

Saçlarımız elbette ki bir gün beyazlamaya başlayacaktır; ancak bu süreci neden geciktirmeye çalışmayalım ki? Şalgam suyu; içeriğindeki bolca E vitamini ve bakır minerali sayesinde saçların doğal renginin korumasını sağlar, beyazlamasını önler. Düzenli olarak şalgam suyu tüketerek daha sağlıklı ve rengini kaybetmeyen saçlara sahip olabilirsiniz.

Şalgam Suyu Hangi Yemeklerin Yanında İçilebilir?

 • Ocakbaşı lezzetlerinin aranan ismi olan şalgam suyu, birçok kebap çeşidi ile birlikte keyifle tüketilebilir. Adana kebap, et döner, beyti kebap, islim kebabı, cağ kebabı gibi birçok çeşit ile şalgam suyu mükemmel bir uyum gösterebilir.
 • Balık çeşitlerinin yanına en çok yakışan lezzetlerden biri de turşu suyudur. Diyoruz ki turşu suyu yoksa şalgam suyu içsinler! Şalgam suyu da tıpkı turşu suyu kadar balıkla birlikte tüketmesi en leziz seçeneklerden biridir.
 • Etli veya etsiz, acılı ya da acısız olarak çokça sevilen çiğköfte öyle kuru kuru yenir mi hiç? Çiğ köfte yanına gelecek nefis bir şalgam suyu ile yemeğinizi çok daha lezzetli bir hale getirmek mümkündür.
 • Hamur ve kıyma ikilisinin en güzel şekilde birleştiği seçeneklerden olan lahmacun ve pide ile şalgam suyu nefis bir uyum gösterebilir.
 • En özel sokak lezzetlerinden biri olan, mis gibi kokusu ile davet eden kokoreçin yanına bir de şalgam suyu açın ki yemek keyfiniz şahlansın!
 • Nefis seçeneklerden biri olan ciğer tavanın lezzetini daha da artırmak istiyorsanız mutlaka şalgam suyu ile birlikte tüketmeyi denemelisiniz!