Kahveye Dost: Saray Lokumu

Saray lokumu diyorlar ona, saraylara layık bir sütlü tatlı olduğunu düşünüyorlar. Bizce de haksız değiller. Koyu kıvamlı bir muhallebiyle hazırlanan tatlı, üç ayrı kattan oluşuyor aslında. Çırpılmış krem şanti kaymak izlenimi veriyor, muhallebinin tadına tat katıyor. Rulonun dışında kalan rendelenmiş Hindistan cevizleri ayrı bir tat ve doku katarken son anda eklenen bitter çikolata kırıkları göz alıyor. Kahvenin yanına konulan ikramlık saray lokumları bayram sabahlarına yakışıyor.

Saray Lokumu Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

4 su bardağı süt

5 yemek kaşığı un

8 yemek kaşığı toz şeker

2 paket toz krem şanti

1 su bardağı soğuk süt

Kaplaması için:

¾ su bardağı rendelenmiş Hindistan cevizi

1 su bardağı rendelenmiş bitter çikolata

Püf noktası:

Hazırladığınız muhallebi karışımını; kısık ateşte ve sürekli karıştırarak pişirin. Topaklanmayı önlemek için son olarak blender yardımıyla karıştırın. Parlaklık katmak adına çok az miktarda tereyağı ekleyin.

Servis önerisi:

Farklı katlar halinde hazırladığınız tatlıyı, büyük bir rulo şeklinde hazırlayabilir dilimler halinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Muhallebisi için; soğuk sütü derin bir tencereye aktarın. Elenmiş un ve toz şekeri ekledikten sonra bir çırpıcı yardımıyla karıştırarak kısık ateşte pişirin.

Geniş bir servis tepsisinin taban kısmına rendelenmiş Hindistan cevizi serpin. Hazırladığınız sıcak muhallebiyi üzerine döküp oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabına kaldırın.

Ayrı bir kâseye aldığınız toz krem şantiyi, soğuk süt ilavesiyle kıvam alana kadar çırpın.

Buzdolabında soğuttuğunuz tatlıyı dolaptan alıp üzerine çırpılmış krem şantiyi ekleyin. Soğuması ve kıvam alması için yeniden buzdolabına kaldırın. 2-3 saat kadar bekletin.

Gerekli kıvamı alan tatlıyı, rulo şeklinde sarıp küçük küplere ayırın. Derin bir kâseye aldığınız rendelenmiş bitter çikolata parçalarına buladıktan sonra bekletmeden servis edin.