Tereyağı Dile Gelir: Şehriyeli Pilav

Izgara köftenin sevgilisi, zeytinyağlı taze fasulyenin olmazsa olmazı, sofralarımızın baş tacı şehriyeli pilavı özenle hazırlıyor, sıcağı sıcağına mideye indiriyoruz bugün.

Bilenler bilir. Tel tel dökülen, tereyağı katkılarıyla hazırladığımız pirinç pilavının daha parlak ve beyaz olması için az miktarda toz şeker ve limon suyu da kullanmayı ihmal etmiyoruz.

Hazırsanız başlıyoruz.

Şehriyeli Pilav

4 kişilik

Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişirme süresi: 15 dakika

Malzemeler:

2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 su bardağı pirinç
½ su bardağı tel şehriye
2 su bardağı sıcak tavuk suyu
2 damla limon suyu
1 adet kesme şeker
1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Hazırladığınız pilavı; çok fazla karıştırmadan ve kapağı kapalı pilav tenceresinde, kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Pilav yapımında kullandığınız tel şehriyeleri önceden renk alana kadar kavurun.

Üzerini geçecek kadar sıcak suda beklettiğiniz pirinçlere, daha az miktarda sıcak tavuk suyu ekleyerek de pilav hazırlayabilirsiniz.

Kullandığınız pirinç cins ve tipine göre kullanmanız gereken sıcak su miktarı ve pişirme süresi değişiklik gösterebilir.

Pişirme önerisi:

Sıcak tavuk suyu yerine arzuya göre önceden hazırladığınız et ya da sebze suyu kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ayıklayıp bol suda yıkadığınız pirinçlerin fazla suyunu süzdürün. Geniş tabanlı bir pilav tenceresine aktardığınız tereyağı ve zeytinyağında tel şehriyeleri renk alana kadar kavurun.

Nişastası gidene kadar durulayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz pirinçleri katıp şeffaf bir görünüm alana kadar kavurma işlemini sürdürün.

Sıcak tavuk suyu, taze sıkılmış limon suyu, kesme şeker ve tuz ilave edin. Tahta bir kaşık yardımıyla sadece bir kez karıştırıp kapağı kapalı tencerede, kısık ateşte, 12 dakika kadar pişirin.

Pirinçler göz göz olup suyunu çektiğinde ocağın altını kapatın. Kapağını açtığınız pilav tenceresinin üzerine temiz bir mutfak havlusu ya da kâğıt havlu kapatıp pilavı demlenmeye bırakın. Arzuya göre son olarak eklenen ince kıyılmış dereotu eşliğinde servis edin.