Şeker ve Krema Dışında Kahvenize Ekleyebileceğiniz 6 Sürpriz Yiyecek!

Kahve tiryakilerine #iyigelecek haberlerimiz var bugün. Eğer sert kahve içicilerden değilseniz şeker ve krema elinizin her an altındadır tabi. Ama diyoruz ki acaba onların yerine farklı lezzetler önersek, hani canınız hep aynı aromadan sıkılmışsa diye? Sizin için şeker ve krema dışında kahvenize koyabileceğiniz, çok da yakışacak gıdaları araştırdık.

1- Kakule!

Kakule, Ayurveda tıbbında sık sık kullanılıyor aslında. Canlandırıcı, rahatlatıcı özelliği ile kahvelerinize giren kakule aynı zamanda yüksek oranda lif ve demir içeriyor.

kakule_tarifi

2- Tuz!

Kız isteme ritüelinin vazgeçilmez unsuru olsa da, aynı zamanda kahvenin acılığını azaltması ile de meşhur. Eser miktar tuz serptiğiniz kahveniz krema yumuşatmışcasına lezzetli olacaktır.

tuz

3- Tarçın!

Özellikle kahvenin tatlısından vazgeçemeyenlerdenseniz, tarçın daha sağlıklı bir çözüm olabilir. Kahvenize ekleyeceğiniz bir miktar tarçın ya da tarçın çubuğu, kahvenizi şekerli gibi tatlı yapacak ancak size kalori olarak döndürmeyecektir. Kulağa hiç fena gelmiyor sanki! 🙂

tarçın

4- Hindistan Cevizi Sütü!

Süt yerine şahane bir alternatif olabilir. Faydalı da hem. Eğer klasik kahve aromasından sıkıldıysanız bizce bir de Hindistan cevizi sütünü deneyebilirsiniz. Bu arada isterseniz Hindistan cevizi sütü ile şahane bir smoothie de yapabilirsiniz. Bakın yapılmışı var!

hindistan_cevizinin_faydaları

5- Yumurta!

Hiç öyle bakmayın, İskandinavya’da bu usul çok meşhurmuş. Evet, sabah kahvecileri için belki pek sempatik olmayabilir. Peki neden yumurta? Bunun sebebi, kahveyi berraklaştırması ve çok doğal bir renk vermesiymiş. Fakat tadı nasıl oluyor ona dair bir fikrimiz yok bakın, baştan diyelim.

yumurta

6- Bal!

İlle de şeker, ille de tatlı olsun diyenlere o zaman birkaç damla bal verelim. Kahvenizi bal ile karıştırdığınızda hem farklı bir aroma oluyor, hem de şekerli ağız tadınızdan ödün vermemiş oluyorsunuz.

bal

Hani olur ya krema ve süt ikilisi bu aralar pek favoriniz değilse bunları da deneyebilirsiniz. Bu arada bu kadar kahveden bahsetmişken, finali de sıcak havaya yakışır mis gibi soğuk kahvelerle yapalım diyoruz ne dersiniz?

Buyurunuz, afiyetler olsun!