Selam! Kabak Ben, Bal Olan!

Masalların gece 00:00’dan sonra popüler olanı, ikram sofralarının lezzetli tatlı kaynağı… Sonbahar sarısının turuncuya çalanı, tatlı çorbanın gizli kahramanı… Biraz kendimi överek başlamak istedim, ne yapayım bu ay benim ayım! Sizinle birbirinden özel huylarımı paylaşacağım bugün, eğer sizinkiyle benzersek bence arkadaş olabiliriz. Aa, söylemeyi unuttum kabak ben bu arada; bal olan! 🙂 Balkabağı denince aklınıza gelenler bir kenarda dursun; ben daha farklı şeyler söyleyeceğim!

balkabağı-konusan-urunler

1- Tok tutarım!

En önemli özelliğimdir söylemesi ayıp. İçimdeki şekerin verdiği rehavetten korkmayın; çekirdeklerim nereden baksanız 1.7 gr lif barındırır. Çorbam lezzetli olur, kış aylarına da yakışır. İsterseniz bir deneyin!

2- Gece Nöbetçileri!

Uyku tutmuyor mu? Ben hallederim! Seratonin var bende, sizi sakinleştir ve gevşetir. Uykunuzu getiriveririm! Tatlım güzel olur. Geçen gün mutfaktaydım bir tatlanayım dedim, şöyle bir lezzet çıktı ortaya. Ev halkı bayıldı!

3- Yağ Yakarım Yağ!

E su yakmıyorum herhalde! Lif zengini olduğumu söylemiştim; karoten, C ve E vitamini, potasyum, magnezyum bende ne ararsanız bar. Tok tutuğum gibi yağ da yakarım. Ben Hollywood yıldızı olacak kabaktım da kıymetimi bilemediler! Kurabiyem güzel olur demiş miydim?

4- Gördüğünüze İnanın!

Bende yüksek oranda A vitamini var, bu da görme gücünüzü keskinleştiriyor, loş ışıkta bile! Benimle kadayıf dolması yapmış mıydınız? Güzel olur bakın o da.

5- Muzu Döverim!

Enerji denince hemen aklınıza muz geliyor tabi! Gelmesin yahu ben de fena değilim! Bendeki potasyum miktarı 564 mg, muzdaki 422 mg. Hani olura sıkılırsanız muzdan, ben buradayım yani… Lokmamı denediniz mi bu arada?

Yani daha yazsam yazarım da çok vaktim yok, Aralık ayına girince ben bir yoğunlaşıyorum daha kaç tencere beni bekliyor bir bilseniz! Şimdilik burada kesip sözü sevgili tezgâh arkadaşım kiviye bırakıyorum. Kendisinin de sizinle paylaşacakları var çünkü! 🙂

Migros’ta görüşürüz!