Bayram Coşkusu Yaşatan Şerbetli Tatlılar İçin Pişirme Önerileri

Gerek kızarmış hamur, gerek baklavalık yufka, gerekse puf gibi kabarmış bir kek olsun… Bir tatlıyı tatlı mı tatlı yapan toz şeker ve suyun kıvam alana kadar kaynaması ve şerbet kıvamını almasıdır. Sütlü tatlılar canımız ciğerimiz olsa da onları tatlıdan kabul etmeyenler olduğunu da biliyoruz. Üzerinden baldan tatlı şerbeti damlayan tulumba tatlısı, kalburabastıyı, kadayıf tatlısını düşünün.

Evlerde bayram coşkusu yaşatan, bayramı hatırlatan baldan tatlı şerbetli tatlıların pişirme önerilerine göz atıp püf noktalarını öğrenelim. Sonrasında mutfağa geçip kat kat açılan hamur ve tül dokusunda kabaran kekleri şuruplayalım.

şerbetli tatlı tarifleri

Tariflere Geçmeden Önce: Şerbetli Tatlı Çeşitlerini Tanıyalım

Hazırlayacağınız tatlının ana malzemesi birazdan şerbetini çekecek bir kek ya da ince ince açılmış yufkalar olsa da oda sıcaklığında malzemeler kullanmaya özen gösterin.

Baklava gibi tatlılar için hazırlayacağınız hamuru önceden karıştırıp oda sıcaklığında mayalandırın. Hamur bezelerini dinlendirip nişasta ya da un serpilmiş mutfak tezgahı üzerinde açın. Fazla ununu aldıktan sonra fırın tepsisine dizin. Ara katlarına süreceğiniz tereyağını önceden eritip kazein denilen süt köpüklerini temizleyin.

Kızaracak hamur tatlılarının malzemeleri arasında az miktarda sirkeye de yer verin ki kızardıklarında gevrek olsunlar. Yağ kızgın olacak, unutma.

Revaniyoğurt tatlısı gibi kek bazlı şerbetli tatlı yapımında kullandığınız malzemelerin ekleme ve çırpma sürelerine dikkat edin.

Yoğurt Tatlısı

İrmik ve un helvası yapımında, kullanacağınız irmik ve unun koyu bir renk alana kadar kavrulmasına özen gösterin. Ayrı bir yerde hazırlanan şerbet eklendiğinde kavrulan irmik ve unun renginin daha da açılacağını hesaba katın. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak kavurmaya özen gösterin.

Tatlıya adını veren aşamaya geldi sıra: Şerbet nasıl yapılır?

Önce tatlıya kulak vermeli bu arada. Unutmamalı ki bazı tatlılar soğuk, bazı tatlılar sıcak şerbet sever. Küçük bir sır isterseniz bu işin genelinde tatlı sıcak, şerbet soğuk olur. Olmalıdır.

Hamur tatlılarında hamurun önceden hazırlanıp dinlendirilmesi, şerbetin bu esnada hazırlanması uygun olurken pandispanyalı tatlılarda ilk iş şerbeti hazırlamak olmalıdır. Şeker ve toz şeker… Aslına bakarsanız ihtiyacınız olan iki şey, ha bir de son dokunuşu yaptığınız taze sıkılmış limon suyu.

İdeal olan bir ölçü suya, bir ölçü toz şeker eklemektir. Suda eriyen toz şeker tahta bir kaşıkla uzun uzadıya karıştırılıp kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kıvamı sulu kalmış bir şerbete tahammülümüz yok bilesiniz.

Kadayıf Tatlısı

Pekiyi şerbetin olduğu, gerekli kıvamı aldığı nasıl anlaşılır?

Kaşığa alıp döktüğünüz karışım damlalar halinde düşmemeli, ince bir ip gibi aralıksız süzülmelidir. Sonrası vuslat, sonrası kızaran ya da fırından yeni çıkmış tatlıyla bir araya gelme ve dertleşme anı! Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.