Tatlı Niyetine: Sıcak Çikolatalı Beze

Köpük kıvamında hafif mi hafif bir atıştırmalık… Sarılarından dikkatli bir şekilde ayrılmış yumurta aklarının uzun süre çırpılmasıyla elde edilen bir köpük deryası beze. Profesyonel mutfaklarda kullanılan bir diğer adıyla mereng. Biraz sabır ve kuvvet gerektiren bu işlem 10 dakika kadar sürüyor, şimdiden söyleyelim. Kıvam alan karışım yağlı kâğıt serili fırın tepsisine iri yuvarlaklar halinde döküldükten sonra düşük ısıda ve uzun süre pişiyor. İstenirse bin bir renkli ve çeşitli aromalarda hazırlanabiliyor.

Bitti mi? Elbette hayır! O da yetmezmiş gibi oda sıcaklığında dinlenen sade bezelerimiz, kısık ateşte kremayla eritilmiş bitter çikolataya batırılan sıcak çikolatalı beze bekletmeden servis ediliyor.

Sıcak Çikolatalı Beze Tarifi

20 adet

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 60 dakika

Malzemeler:

4 adet yumurta akı

1,5 su bardağı pudra şekeri

1/5 çay kaşığı tuz

Servisi için:

120 gram bitter çikolata

2 yemek kaşığı krema

Püf noktası:

Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırmaya özen gösterin. Yumurta aklarını gereken süre çırpın.

Fırın ısısı, max. 110 derece olmalı ve iç kısımları çiğ kalmaması gereken bezeler önceden ısıtılmış fırında uzun bir süre pişmeli.

Nasıl Yapılır?

Dikkatli bir şekilde ayırdığınız yumurta aklarını derin bir karıştırma kabına alıp çok az miktarda tuz ilavesiyle çırpın.

Pudra şekerini azar azar ekleyip karıştırma işlemini 10 dakika kadar sürdürün.

Pudra şekeri tamamen eriyen ve katı bir kıvam alan karışımı, tırtıklı uç kısmı takılı sıkma poşetine aktarın.

Yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak yıldız şeklinde sıktığınız bezeleri, önceden ısıtılmış 100-110 derece fırında, 55-60 dakika kadar pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra oda ısısında dinlendirdiğiniz bezeleri dikkatli bir şekilde yağlı kâğıtlarından çıkartın.

Küçük bir sos tenceresine aldığınız kremayı kısık ateşte kaynamaya bırakın. Küçük parçalara ayırdığınız bitter çikolata parçalarını ekleyip eriyene kadar karıştırın.

Dinlenen bezeleri sıcak çikolataya batırdıktan sonra ister tek ister ikili şekilde sandviç olarak servis edin.