Sofraların Yeni “Trileçe”si!

Görenler İnsaniyet Namına Yesin!

Tiramisunun tüm neşesini kaçırdı, muhallebiyi titrek titrek ağlattı, keşkülü küstürdü, kederden baklavanın şerbetini kuruttu… Sütlü tatlıların korkulu kâbusu Trileçe yüzünden artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Balkanlardan Gelen Trileçe’ye Karşı Tüm Sofralar Uyarıldı!

Yıllar yılı soğuk hava, kar ve kasırga cümleleri ile aşina olduğumuz, bize genelde kasvetli hava gönderen Balkanlar, bu sene en tatlı iyiliğini yaptı ve enfes bir Trileçe gönderdi. Evet, Trileçe bir Balkan tatlısı. Son zamanlarda adını ne kadar da sık duyar olduk. Tatlı yiyelim tatlı yazalım diye sizin için tatlının kökenine indik. Balkan ismi “Trileche“. Arnavut asıllı olduğuna dair bir söylem de var ancak özellikle Makedonya’da çok yaygın. Yapımı kolay olan bir sütlü tatlı çeşidi. Bütün malzeme süt, şeker, pandispanya ve üzeri için karamel ya da meyve sosundan oluşuyor. Pandispanya, küçük hava boşlukları barındıran bir kek türü. Şekerli süt bu boşluklardan faydalanıyor ve enfes alt tabaka oluşuyor. Üst kısım ise incecik bir sos. Tatlının bir de Amerika kıtası versiyonu var; Karayip Adaları‘na kadar yayılanTres leches cake. Bu versiyonda koyun, keçi ve inek sütleri bir güzel karışıyor. Benzer tariflere çeşitli coğrafyalarda rastlamak mümkün; İngilizlerin sponge cake‘i, trifle ve romlu keki, İtalyanların tiramisusu gibi…

trileçe nasıl yapılır

Trileçe Yapmanın Püf Noktaları!

Tabi her tarifin olduğu gibi, trileçenin de lezzet sırları var. Bunlardan ilki trileçe için hazırlayacağınız kekte kullanacağınız yumurtaların sarılarını ve aklarını ayırmanız ve ayrı ayrı kullanmanız. Kekinizin daha kabarık ve yumuşak olması için, ayırdığınız yumurta aklarını toz şeker ile 5 dakika çırparak kar haline getirmeniz. Ardından yumurta sarılarını ekleyin ve 3 dakika daha çırpın. Böylelikle çok daha kabarık olacaktır. Kek harcınızın sönmemesi için bir başka öneri ise harca un, kabartma tozu ve vanilya ekledikten sonra 1 ya da 2 kez mikserde çırptıktan sonra çırpma işlemine bir spatula ile devam etmeniz. Böylelikle çok daha hoş bir kıvam elde edersiniz. Şerbeti kekin üzerine döktükten sonra kekin üzerinde bir köpük tabakası oluşur. Bu tabakayı spatula ile hafifçe bastırarak söndürün. Böylelikle üzerindeki karamel tabaka pürüzsüz olacaktır.

Sıra geldi efsane lezzetin tarifine… Sizin için MigrosTV mutfağında nefis bir Trileçe hazırladık. Diğer tatlıları küstürmek gibi olmasın ama bu tarif tam bir şölen tadında oldu doğrusu!

Anlık tatlı krizi gelince; misss gibi Trileçe sizinle!

Afiyet & Bal Olsun!  😉