Sofranın Mızmızlarına 7 ‘Beğendirme’ Önerisi!

Çoğu ailede çıkıverir karşımıza; tuzlu olsa tuzsuz diyen, yağsız olsa yağlı diyen… Önündeki tabağı hedef tahtası yapıp eleştiri oklarına maruz bırakan ailemizin sempatik (!) üyeleri… Bu kimi zaman aileni tonton dedesi, kimi zaman yerden bitme minik cücesi olabilir, fark etmez. Bugün sizler için beğenilesi sofralar ve lezzetlerin 9 püf noktasını araştırdık. Madem beğenmiyorlar, bir de böyle servis etmeyi deneyin!

1- İlk Adım Soslar; İLERİİİİ!

Sosları nasıl servis edersiniz genelde? Yemeğin yanında mı yoksa bizzat üstünde mi? Bu sefer onları şık sunumlu kâseler eşliğinde masanın diğer ucuna koyun. İsteyen istediği kadar ya da hiç almasın. En azından sos bahanesi ortadan kalkmış olur.

acili-sos

2- Israrla Yeni Yiyecekler Sunmaya Devam Edin!

Beğenmediler mi? Yeniden deneyin! Farklı lezzetleri, yeni tatlarla harmanlamaktan bıkmayın, usanmayın. Örneğin ayrı ayrı düşünülmese de bir araya geldiğinde lezzet bombası yaratan şu öneriler gibi…

3- Mızmızcıları Hazırlığa Ortak Edin!

Eğer mümkünse yemek hazırlığı ya da alışveriş konusunda birlikte hareket edin. Özellikle yemek hazırlandığı sırada sizinle birlikte olurlarsa yemeğin gidişatına ve her adımına hakim olacaklardır; böylelikle ‘ama fazla kaçmış’ feveranı da ortadan kalkmış olacaktır.

4- “Her Şeyden Dene” Kuralı!

Yemeğinizi sevsinler  ya da sevmesinler. Ancak mümkünse en azından bir kere tatmalarını sağlayın. Yeni lezzetlere yavaş yavaş alışacak ve hiç olmazsa bir kere de olsa denemiş, tadına bakmış olacaktır.

5- Sofradan Aç Kalkmalarına İzin Vermeyin!

Madem beğenmediler yemeklerinizi, o halde onlara ısrar etmek yerine hemen ikinci bir öneri sunun ve sofradan doyarak kalkmalarını sağlayın. Örneğin pratik sandviçler gibi.

6- Herkesin Damak Zevkine Uyacak En Az Bir Yiyecek Bulundurun!

Bu bir meze olabilir ya da bir ekmek çeşidi. Ne olursa olsun, aile bireylerinizin hayır diyemeyeceği ve daha önce tadıp çok sevdikleri bir yiyeceği sofrada bulundurun.

7- Ufak Rötuşlarla Yepyeni Lezzetler!

Diyelim ki acılı domates sosu, sofranın favorisi. O halde lezzetleri hazırlarken bu sostan da serpin. Böylelikle sevilen lezzet, yeni tatlarla buluşacak ve ortaya çıkan tarif göz dolduracaktır. Damaklara tanıdık gelmesi de cabası!

Sofranın mızmızlarına #iyigelecek birkaç kelamımız oldu. Bizden söylemesi sizden uygulaması. Hem şöyle düşünün; yüzünüzdeki güzel gülümsemeye hangi mızmız dayanır ki! 😉

Sofranız bereketli olsun!