Hafta Sonuna Özel: Mangal Keyfinizi Tamamlayacak Ağız Sulandıran 6 Öneri

Nemin alıp başını gittiği şu sıcak yaz günlerinde barbekü keyfinizi daha da canlandıracak özel fikirler derledik sizin için. Migros olarak “İyi et iyi gelecek” dedik ve size etin en iyisini sunduk. Sağlıklı ve lezzetli et yemeklerinin sırrı iyi ettedir çünkü. Migros’tan aldığınız etler güvenilirdir. Türkiye’nin her yöresinden düzenli olarak denetlediği iş ortağı çiftçilerden Türkiye’nin en büyük işletme kapasiteli kendi tesisine alım yaptığı etleri işler. Unutmadan!
Migros’taki tüm etler, Gıda – Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği esaslara uygun şekilde çiftlikten sofraya kadar %100 veteriner hekim kontrolünde takip edilir. Söylemeden edemedik! Evet şimdi gelelim mangalımıza… “Bunun içinde sanki değişik bir tat var” cümlesine, kulaklarınızı alıştırsanız iyi edersiniz; çoook lezzetli geliyoruz!
1- Marine Edilmiş Hellim
Hellim peynirindeki şeytan tüyü“nü keşfedin! Biraz zeytinyağı, biraz sarımsak… Mükemmel marine edilmiş hellim ile barbekünün anahtarı (!) sizin olabilir! Hellimin kullanımı barbekü ile sınırlı değil elbette. Pazar kahvaltılarınızda da hellim yanı başınızda; sucuklu hellime ne dersiniz?
hellim peyniri
2- Balık Kebap; Yemesi Sevap!
Etin pişmesini beklerken misafirlerinize nefis bir aperatif sunabilirsiniz; balık şiş! Dilediğiniz sebzeyi, balıklarla birlikte şişe dizin ve kebap gibi servis edin! Hızlı piştiğinden, et olana kadar 10 kere hazır olur! Balığı seçerken ızgarada dağılmayan cinsten olmasına da dikkat edin tabi.
Balık Şiş Tarifi
3- Salsa ile Şımarmaya Ne Dersiniz?
Ev yapımı salsa sos ile etlerinizi şımartmaya ne dersiniz? İşte önerimiz;
farkli-soslar
4- Ev Yapımı Peynirli Poğaça!
Evde kendi ekmeğinizi, çöreğinizi ya da poğaçanızı yapmak biraz zahmetli olsa da, misafirlerinizde yaratacağı etki sizce de buna değmez mi? Çok meşakkatli değil pratik tüyolarla hızlıca hazırlayabilirsiniz ki buyurun burada hazırlanmışı var, bakınız maydanozlu poğaça.
peynirli poğaça
5- Patates Salatasının Rengi Değişiyor!
Mangalbarbeküpiknik… Sofranın da örtünün de olmazsa olmazı patates salatasıdır elbette. Barbekünün “b”si ağızdan çıkarken, mutfakta birini patates doğramaya başlarken de görmeniz mümkün. Gelin bu geleneksel tarife biraz renk katalım ve bebek ıspanağı ve beyaz peyniri de işin içine katıp lezzetten çıldıralım!
patates salatası
6- Muz ve Çikolata Keyfi Konsept Tanımaz!
Barbekü demek illa etler, mezeler demek değil; işe biraz da tat katmak gerek. İşte şimdi devreye muz ve çikolata giriyor. Muzu kabuğu ile birlikte ortadan ikiye fotoğraftaki gibi yarın ve içine çikolata parçaları yerleştirerek ızgaraya koyun. Yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin; muz pişecek, çikolata eriyecek ve ortaya bir ziyafet çıkacaktır!
muz çikolata