Tarif Tarifi Doğurdu: Bayatlamış Kekleri Değerlendirmenin 5 Yolu!

Bu aralar bayatlarla aramız pek iyi. Geçen hafta bayatlamayan tuzlu kurabiye, bayat ekmekli semizotu salatası, bayat ekmekli vişneli tirit gibi tarifleri paylaşmıştık sizinle. Bu sefer ekmek değil de keklere bir göz atalım istedik. Bayatlamış kekleri değerlendirmenin yollarını sizin için araştırdık.

1- Fransız Usulu Yumurtalı Ekmek

Bunu daha şu şekilde yapmıştık, ekmek ile. Şimdi ise aynısını kek ile yapabilirsiniz. Çok da lezzetli olur.

yumurtali-ekmek

2- Nefis Krutonlar!

Ekmeğin yanısıra kekle de kruton yapabilirsiniz. Sonra üzerine dondurma döküp yiyebilirsiniz mesela. Of canımız çekti! Bu arada krutonun nasıl yapıldığını şu videomuzdan izleyebilirsiniz.

kremalı_kereviz

3- Puding!

Kek parçacıklı şahane bir puding yapabilirsiniz. Hem yapılışı kolay, hem tadı süper. İsterseniz içine bir parça da çikolata atabilirsiniz. Nefis olur! Canınız puding çektiyse şurada leziz tariflerin sizi beklediğini de serpelim cümlelerimize…

Ananaslı Chia Pudingi Tarifi

4-  Tart Hamuru!

Bir sonraki tartınızın hamuru için şahane bir taban olmaz mı? Hem de farklı bir aroma olur. Neli seversiniz bilmiyoruz ama şurada bir sürü tartımız var. Bir göz atın isterseniz.

kayisili-tart-tarifi

5- Kek Topları!

Üzerini enfes krema ya da şeker hamuru vs ile kaplayıp, minnoş kekler yapabilirsiniz. Hem şekilli olur, hem kek değerlenir. Olmaz mı?

kek_topları

Yazımızın başında da dediğimiz gibi biz bu bayatlama işlerine pek heves ettik. Bizi takip etmeye devam edin, ilerleyen günlerde daha pek çok fikir paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada yeri gelmişken, dün geceden artan yiyeceklerle yaptığımız şu tariflerimizden bahsetmiş miydik? 😉