Kızarmış Ekmekle Güzel: Tavuk Ciğeri Pate

Kızarmış halini çok tercih etmediğiniz tavuk ciğerini bir de böyle deneyin. İnce ince ayıklayıp bol suda temizlediğiniz tavuk ciğeri ve yüreklerini kuru soğan ilavesiyle soteleyip baharatlarla çeşnilendiriyoruz.

Krema ilavesiyle kıvamını yumuşatıp kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürülebilir hale getiriyoruz. Migros İyi Et ve Sakatat reyonlarından alabileceğiniz tavuk ciğerlerle hazırlayabileceğiniz tavuk ciğeri pateyi misafirlerinize şık bir alternatif olarak sunabilirsiniz.

Tavuk Ciğeri Pate

5 kişilik

Hazırlık süresi: 15 dakika
Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

600 gram tavuk ciğeri
2 adet orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
200 ml. krema
1 adet defne yaprağı
2 adet karanfil
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kırmızı biber
1 çay kaşığı tane karabiber

Pişirme önerisi:

Arzuya göre 1 yemek kaşığı kadar kanyak ya da viski ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Tavuk ciğerlerin yağlı ve sinirli kısımlarını temizleyin. Damar kısımlarını aldığınız ciğerleri bol suda yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürün.

Kabuklarını soyduğunuz kuru soğanları küçük küpler halinde doğrayın.

Tereyağını orta boy bir tavada ısıtıp kuru soğanları hafif bir renk alana kadar kavurun.

Defne yaprağı, tane karabiber, karanfil, tuz ve kırmızı biber ilavesiyle çeşnilendirin.

Temizlenmiş ciğerleri ekleyip kavrulmuş soğanlarla birlikte 10-12 dakika kadar soteleyin. Arzuya göre aromasını bırakan defne yapraklarını karışımdan çıkartın.

Oda sıcaklığında ılık bir kıvam alana kadar beklettiğiniz ciğer soteye, azar azar krema ekleyip blender yardımıyla püre haline getirin.

Isıya dayanıklı ve kalın kenarlı bir servis kabına aldığınız ciğer pateyi, ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında dinlendirdikten sonra soğuk olarak kızarmış ekmek dilimleri eşliğinde servis edin.