Şipşak Hazırlanır: Tavuk Sote

Az miktarda yağ ilavesiyle, yüksek ateşte pratik bir şekilde hazırlanan bir yemek tavuk sote. Kuşbaşı şeklinde doğrayacağınız fileto tavukgöğsünü renklendirmek damak tadı ve hayal dünyanıza kalmış. İnanın bize birbirinden renkli kış sebzeleri tavuk sote tarifine katılmak için can atıyor, baharatlar yüksek ateşte dile geliyor. Mantar ve renkli biberler ona çok yakışıyor.

Arzuya göre önceden hazırladığınız tavuk sote, makarna sosu olarak bile kullanılabiliyor.

tavuk-sote-tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

600 gram kuşbaşı tavukgöğsü

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 adet orta boy kırmızıbiber

1 adet orta boy yeşilbiber

200 gram kültür mantarı

2 adet taze soğan

½ tatlı kaşığı domates salçası (arzuya göre)

¾ su bardağı sıcak su

1 çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı pul biber

Püf noktası:

Soteleme işlemini yüksek ateşte yapın. Mantarları fazla su salmaması için yıkamak ve durulamak yerine nemli bir bezle sildikten sonra ince ince dilimleyin.

Pişirme önerisi:

Arzuya göre jülyen doğranmış kuru soğan ve sarımsak ilavesiyle de tavuk sote hazırlayabilir, sıcak su miktarını isteğinize göre azaltabilirsiniz.

Lezzet vermesi adına taze soğan yerine dilimlenmiş pırasa kullanabilirsiniz.

Salça yerine mevsiminde ve sulu doğranmış domates kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Uç kısımlarını alıp çekirdeklerini çıkardığınız yeşil ve kırmızıbiberleri halka halka dilimleyin. Üzerlerini nemli bir bez yardımıyla sildiğiniz mantarları ince ince dilimleyin.

Kuşbaşı tavukgöğüslerinin fazla nemini kağıt havlu yardımıyla alın. Taze soğanın yeşil kısımlarını iri parçalar halinde dilimleyin.

Zeytinyağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın. Kuşbaşı tavukgöğüslerini katıp yüksek ateşte hafif bir renk alana kadar soteleyin.

Suyunu çeken tavuklara; dilimlenmiş mantar, renkli biber ve taze soğanları katıp soteleme işlemini yüksek ateşte sürdürün.

Arzuya göre ekleyeceğiniz salça, tuz ve baharatları katıp soteleme işlemine devam edin. Az miktarda sıcak su ekleyip suyunu çekene kadar pişirdiğiniz tavuk soteyi sıcak olarak servis edin.