Nar Gibi Kızarıp Lezzetinden Ödün Vermeyecek Tavuk Yemekleri İçin Öneriler

Kırmızı et ve balık tarifleri şöyle dursun ilgi alanımıza birbirinden lezzetli tavuk tarifleri giriyor bugün. Ekonomik protein kaynağı tavuk, bütün olarak kullanılabildiği gibi ilgili tariflerde parçalara ayrıldıktan sonra yeri geldiğinde kremayla, yeri geldiğinde sebze ve pilavla buluşuyor.

Kolaylıkla hazırlanıyor, kısa sürede pişiyor, taze ve kuru baharatların yanı sıra kök sebzelerle hazırlanan suyu bile pek çok yemek tarifinin lezzetine lezzet katıyor. Tavuğun bölümlerini bilip seçimleri dikkatli bir şekilde yaptıktan sonra geriye kalıyor pişirmesi… Pişirme konusunda da tavuk yemeklerinin lezzetine lezzet katacak, onları nar gibi kızartacak püf noktalarımız var bizim. Hazırsanız soluğu mutfakta alıp başlıyoruz.

Tavuk Yemekleri Püf Noktaları

Her Yeri Ayrı Lezzetli: Tavuğun Bölümlerini Tanıyoruz

“Nerede o eski tavuklar?” demeyin şimdi. Hijyenik koşullarda kesilip paketlenen tavuklar, bölümlere ayrılıyor. Hazırlayacağınız tarif öncesinde ihtiyaca göre seçim yapılıp mutfağa geçiliyor. Mutfakların beyaz proteini vakit kaybetmeden içi sulu kalacak şekilde pişiriliyor.

Öyleyse gelsin köri soslu tavuk tarifi

Hadi birazda tavuğun bölümlerini ve ona uygun olan tarifleri analiz edelim. Tahmin edebileceğiniz gibi çoğunluğun favorisi tavukgöğsü. Tavuğun göğüs kısmı yağsızdır, eti sıkıdır, olabildiğine beyazdır… Kemik ve deri kısımları alınan fileto tavukgöğsüyle neler yapılmaz ki! Osmanlı Saray Mutfağı’nın öne çıkan lezzetlerinden Mahmudiye’de hazırlanır, kremalı mantarlı tavuk tarifi de yapılır. Siz arzu ederseniz soya sosuyla da uyumludur, mozzarella peynirli tavuk sarma da olur.

Kremalı Mantarlı Tavuk Tarifi

Tavuklu beğendi ya da hurmalı armutlu tavuk sote tarifine de imza atmanız için küp küp doğramanız gerekir onları. Önemli olan elinizin altında keskin bir bıçak olması, tavuğun dokularına zarar vermeden dilimlenmesi ve tarif için gerekli ise inceltilmesi.

Yemesi kolay, görselliği zengin but kısımlarına gelelim. Baget de denir onlara, kalça kısmıyla birleşen bölümleri ayrıca da pişirilir. Fırında soslu but tarifinde olduğu üzere soslarla arası iyidir. Barbekü soslu tavuk tarifinde olduğu üzere arzuya göre barbeküde de pişirilebilir. Hatta ve hatta haşlanıp tel tel ayrıldıktan sonra salatalara katılır.

Tavuk But Tarifi

Ve tavuğun en kalorili fakat en lezzetli bölümlerinden biri kanatlara geldi sıra. Deriyle kaplı oldukları için çıtır çıtır kızarmalıdır onlar, fırın ya da mangal üzerinde yağları akar şıpır şıpır. Barbekü soslu kanat tarifinin tüm kanat seçenekleri içerisinde ayrı bir ağırlığı vardır.

Barbekü Soslu Tavuk Kanat Tarifi

Çok yönlü tavuğumuzun kalan kısımları, aslına bakarsanız ayrı ayrı her bir parçası, lezzetli bir tavuk suyu elde etmek için yeter de artar. Sonrasında gelsin tavuk suyuna şehriye çorbaları, pirinç pilavları…

Tavuk Suyu

Bu arada heybeti yerinde bütün tavuğumuzdan şölen sofralarını kıskandıracak tavuk dolma, iç pilavlı tavuk, fırında sebzeli bütün tavuk gibi tarifler de hazırlanır.

İç Pilavlı Tavuk Tarifi

İlgiye ihtiyacı vardır: Tavuk marinasyonu nasıl yapılır?

Tavuğa hangi baharatlar yakışır?”, “Beyaz et marinasyonu nasıl hazırlanır?” bu maddede odak sorularımız bunlar. Tavuk etinin kırmızı et gibi damarlı ve sert bir yapısı olmasa da onunla da ayrıca ilgilenmek, lezzetine lezzet katmak gerekir. Biberiye, zencefil, zerdeçal, tane karabiber, taze kekik gibi baharatlar bunların başlıcalarıdır. Sarımsak unutulmamalı, kuru soğan, zeytinyağı ve sütten destek alınmalıdır.

Marinasyon karışımında bekletilen tavuk eti buzdolabında kapağı kapalı bir kapta, en az 1 saat kadar bekletildikten sonra fazla sosu süzdürülüp ızgara, tava ya da fırında pişirilmelidir. Böylelikle tavuğun en kuru ve yağsız olan bölümleri bile kendine gelecek, lezzetlendikçe lezzetlenecektir.

Beyaz Et Pişirmek de Bir Sanattır: Pişirme Esnasında Dikkat Edilecekler

Tavuk tarifimizi belirledik, bölümlere ayırdık, damak tadımıza göre bir marinasyon ya da sos karışımı hazırladık. Hazırladığımız karışımı masaj yaparak tavuğa yedirdik ve buzdolabında uygun koşullarda dinlendirdik. Bu bölümde altı önemle çizilecek bir nokta var.

Tavuk Sote Tarifi

Doğru koşullarda bekletilmediği takdirde kısa sürede pek çok sayıda bakteri üretme kapasitesine sahip olan tavuğu oda sıcaklığında bekletmemeniz, derin dondurucudan çıkardığınız tavuğu bile buzdolabında bekleterek çözdürmeniz gerek.

Kuruyup lezzetinden ödün vermemek için çok fazla pişirmemeli, orta ısı ve uygun sürede pişirmeli, hazırlık aşamasında kullandığınız kesme tahtası, bıçak vb. aletleri uygun ısıda temizledikten sonra yeniden kullanmalı, tekrar tekrar ısıtıp servis etmeden tüketmelisiniz. Afiyet olsun.