Tazecik Ekmekler İçin 8 Nefis Fikir

Doğru gıda saklama yöntemleri ile yiyeceklerimizi en sağlıklı haliyle tüketebilir, hem de tasarruf edebiliriz. Peki, sofralarımızın kadim dostu ekmeklerimizi hangi koşullarda muhafaza etmeliyiz?

ekmek_tarifi

1.
Dumanı üstünde, sıcacık ekmekleri poşete koymadan önce kese kağıdı, ya da gazete kağıdı gibi bir materyale sararak soğutmalıyız ki nemlenmesin.

2. Ekmekleri hava ile temasını keserek saklamalıyız. Onları ekmek kutusunda saklamak en ideal yöntem olacaktır. Poşet içerisine koyarken de ağzını sıkıca kapattığımızdan emin olmalıyız.

3. Ekmeği sakladığımız torbamız çok geniş olmamalı ki içerisinde hava girmesin. Bunun için kutuya veya poşete koyarken ekmeği tam saracak ürünler; kağıt havlu, streç film veya kilitli poşetler kullanabiliriz.

4. Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli su ile silebiliriz. Sarımsaklı peynirli ekmek tarifimiz nefis, evde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Görüntülü izlemek için hemen tıklayın: http://migrostv.migros.com.tr/sarimsakli-peynirli-ekmek-tarifi/

sarımsaklı_ekmek


5. Ekmek poşetinin içerisine bir parça kereviz koyarsak ekmeği daha uzun süre muhafaza edip tazeliğini daha uzun süre koruyabiliriz.

6. Ekmeğimiz arttıysa streç filme sararak dondurucuya, 24 saat içerisinde tüketeceksek buzdolabına koyabiliriz.

7. Bayatlamış ekmekleri rondodan geçirip, ufaltarak cam kavanozda veya kilitli poşet içerisinde buzdolabına kaldırabilir, ihtiyacımız olduğunda pratik bir şekilde kullanabiliriz.

8. Derin dondurucudan çıkarıp kullanacağımız ekmekleri mikrodalga fırında tazeleyebiliriz. Fakat ısıttığımız ekmeklerden kalan parçaları tekrar derin dondurucuya kaldıramayacağımızı unutmayalım. Nefis ekmek tarifleri MigrosTV’de!