Haşlanmış da Gelmiş: Tereyağlı Süt Mısır

Beklenen an geldi! Zaman yazlık balkonlarında, istasyon caddelerinde, efil efil esen sokaklarda haşlanmış süt mısırlarla gezme ve bu lezzetin keyfine varma zamanıdır. Közde ya da hazır olarak satın alabileceğiniz süt mısırları düdüklü tencerede haşlayabilir, öncesinde pratik bir şekilde hazırladığınız otlu tereyağı eşliğinde servis edebilirsiniz.

Küçük bir sır verelim mi? Haşlanmış mısırları; buzdolabı poşetlerine kaldırıp derin dondurucuda saklayabilir, arzu ettiğiniz zaman ısıtarak servis edebilirsiniz.

Haşlanmış Süt Mısır Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 60 dakika

Malzemeler:

4 adet süt mısır
2 yemek kaşığı tereyağı
2 dal taze kekik
1 dal biberiye
½ çay kaşığı tuz
¼ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
¼ çay kaşığı toz kırmızıbiber

Püf noktası:

Mısırların cinsine ve tazeliğine göre pişirme süresini azaltıp arttırabilirsiniz.
Koçanlarını ayıklayıp kalın sap kısımlarını kırdığınız mısırları; derin bir tencerede, bol suda, yapraklarıyla birlikte haşlamaya özen gösterin.

Pişirme önerisi:

Daha hafif ve sağlıklı olması için öncesinde haşladığınız mısırları, sonradan az miktarda tereyağı ilavesiyle fırınlayarak da servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Süt mısırların yaprak kısımlarını açıp püsküllerini tek tek temizleyin. Kalın sap kısımlarını kırın.

Derin bir tencerenin taban kısmına ayıkladığınız mısır kabuklarını yerleştirip üzerine mısırları yerleştirin.

Üzerini geçecek kadar su ilavesiyle, orta ateşte 50-60 dakika, mısır taneleri yumuşayana kadar haşlayın.

Otlu tereyağı için; taze biberiye dalları ve kekik yapraklarını ayıklayın.  Oda sıcaklığında dinlendirdiğiniz tereyağını, incecik kıyılmış taze otlar, tuz, toz kırmızıbiber ve taze çekilmiş tane karabiber ilavesiyle karıştırın. Yağlı kâğıda sarıp rulo şeklini verdikten sonra derin dondurucuya kaldırıp dondurun.

Haşlanmış mısırları servis tabaklarına çıkartın. Derin dondurucudan çıkartıp küçük küpler halinde kestiğiniz otlu tereyağı ilavesiyle bekletmeden servis edin.