Yaz Serinliğini Sonuna Kadar Yaşatan İçecek Tarifleri

“İçinizden yaz geldi mi ki?” diye üzgün üzgün mırıldandığınızı duyar gibiyiz. Malum bazı bölgeler sağanak yağmura teslim bu günlerde fakat vuslat yakın. Müjdemiz olsun, yaz sıcakları kapıda!

Sonrası malum… Yazın gelmesiyle beraber herkesi bir rehavet, efendim bir sıcak basar… Klimanın önüne atlayanlar mı dersiniz, yelpazesini yanından ayırmayanlar mı? Hepimiz sıcaklarla bir şekilde mücadele etmeye çalışıyoruz. Bir diğer yöntemse şöyle güzel bir serinlik yaşatacak lıkır lıkır içmeli, buzlu içecek tarifleri.

buzlu_kase

Karaktere, damak tadına ve lezzete göre değişen pek çok seçenek var elimizde. Kendiniz de çoğaltabilirsiniz elbette. Ama hâli hazırda var olan yaz sıcaklarıyla baş etmelik birkaç yaz içeceği tarifi verelim istedik.

Klasik Sevenlere: Çeşit Çeşit Limonata ve Şerbet Tarifleri

Limonata dedik ama başlık sizi yanıltmasın. Bu kategoride tüm klasik tatları sevenler için öneriler sunacağız. Şerbetlerden, limonatalara bizim mutfaklarımızın var olan asırlık lezzetlerinden bahsedeceğiz. Klasik lezzetlerden vazgeçemeyen, “bilmediğim şeyi denemem öyle” diyenler için milli damak tatlarımızı sunuyoruz sizlere.

Yaz Sevdirir: Kavunlu Limonata

Ah ne güzellik, o ne kıvam, o ne renktir. Yazı yaz yapan meyvelerden kavunu dilim dilim yemek yerine lıkır lıkır içiyoruz.

Kavunlu Limonata Tarifi

Durur mu Hiç: Karpuzlu Limonata

Birinciliği kavunlu limonata aldığından biraz kırgın olsa da tüm tatlılığıyla karpuzlu limonata geliyor.

Karpuzlu Limonata Tarifi

Onun Aşkı Bambaşka: Çilekli Limonata 

Unuttuk sandınız değil mi? Onun kokusu, onun tadı kim de var? Ev yapımı limonata tarifleri onun katkılarıyla gurmeleşiyor.  

Çilekli Limonata Tarifi

Onların Yeri Ayrı: Şeftali Şerbeti

Şeftali dilimleri ve bol buz diyoruz, sözü ilk yuduma bırakıyoruz. Serin kalın!

Şeftali Şerbeti Tarifi

Limonatasını Unutmadan: Kavun Şerbeti

Püre halini getirilmiş bol buzlu kavun tadıyla, kızgın kumlardan serin sulara…

Kavun Şerbeti Tarifi

Kahvecileri Alalım: Soğuk Kahve Tarifleriyle Serinlemek İsteyenler

“Şeker şerbet sevmem, kahveden vazgeçemem!” diyen kahve gurmeleri! Kahve tarifleri siz kahve severlere yaz versiyonlarıyla tekrar sunuldu. Sonbahara kadar dumanı tüten kahvelerden vazgeçin ve buzlu kahvelerin dünyasına kendinizi teslim edin. Üstelik hazırlaması da son derece basit. Kahvenize; damak zevkinize göre buz, süt, dondurma ne isterseniz ekleyebilirsiniz. Yeter ki soğuk olsun 😉

Her İşin Başı Onlar: Kahveli Buz Küpleri 

Şekerli ya da şekersiz… Hazırladığınız kahveyi buz kalıplarında dondurun sonrasında süt ya da kahve bazlı içecek tariflerinize serinlik katın.

Kahveli Buz Tarifi

Çikolatalı Üstelik: Dondurmalı Soğuk Kahve

Dondurmalı ve çikolatalı… Soğuk kahve tariflerinin en güzeli, en pratiği. Soluğu mutfakta alıyoruz!

Nescafe Ice Tarifleri

Çaysız Olmaz: Bitki Çayı Tarifleriyle Yürek Soğutanlar

Kışın kalpleri ısıtan çaylar, yazın yüreklere serin bir su serpmeye geliyor. Yeni lezzetlere kapıları daima açık olanlar için pek çok öneri var. Çaysız gün geçirmeyen toplumumuzda yaz sıcaklarında çay içmek biraz zorlamıyor değil. Soğuk ve buzlu versiyonlarıyla çay keyfinize serinlik katacak birkaç öneri verelim. Bitki çaylarının pek çoğunu demledikten sonra soğutup, buz katarak kendi soğuk çayınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik sağlık deposu olması da cabası. Tatlandırmak için de damak zevkinize göre serbestsiniz. Buz gibi yeşil çay tarifi ya da Hibiskus çayı ne hoş olmaz mıydı şimdi ?

yesil-cay

Meyve ve Buzun Efsane Tadı: Smoothie Tarifleri

Yaz sıcaklarını serin, buzlu, sağlıklı meyveli tatlarla geçirmek istemez misiniz? Bin bir çeşit formülle istediğiniz meyveleri ve biraz buzu blender’a atın ve sadece karıştırın. Sıcak havaya savaş açtınız bile! Hazır laf gelmişken birkaç tarif isterseniz de aşağıdaki önerilerimize göz atın 🙂

Göz bebeğimiz: Ananaslı Smoothie 

Tropik güzel kendisi, tarifinde neler var neler. Tam bir vitamin ve mineral deposu. Lıkır lıkır içip ferahlıyoruz.

ananaslı smoothie

Rengi Göz Alır: Vişneli Smoothie

Vişnenin ekşisi o kadar cezbedici ki! Biraz da rendelenmiş çikolata ekledik, tadına doyamadık.

visneli-smoothie