“Yemek Yapamam!” Diyen Beylere Özel Cuma Akşamı Menüsü!

“Benim elimden mutfak işleri gelmez!”ciler, “Ben anlamam hamur işlerinden!”ciler, “Bi’kere benim elimin lezzeti yok!”çular… Evet, sevgili beyler bu yazımız size özel! Yoksa siz yemek yapma konusunda yetenekli olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Orada durun lütfen! Çünkü bu iş yetenek değil tarif meselesi! Sizin için şatafatlı görünen yemeklerin kolay yolunu araştırdık, şimdi de paylaşıyoruz. Cuma akşamı mutfağa siz girin, akşam menüsünü siz hazırlayın ve yeteneğinizi konuşturun, gerçek sizi bir gün herkes görecek demiştik!

“Mutfağı boşaltın, tezgâhı açın; YEMEK YAPACAĞIM!”

1- Yayla Çorbası Tarifi

Evet beyler! Geleneksel çorba tariflerinden biri ile başlayalım; yayla çorbası. Yapımı kolay bir çorba tarifi olmasına karşın kıvamını tutturmak mühim. Çorbanın lezzeti kıvamdan belli olur çünkü. Açık vermemeliyiz; tarif burada.

yayla_corbası_tarifi

2- Aromalı Tereyağı Tarifi

Sofraya meze tarifleriyle biraz hareket katalım. Siz ana yemeğinizi servis ederken, misafirleriniz sıcacık ekmeğin üzerine nefis tereyağı sürsün ve iştahları açılsın. Aromalı yapalım, e farkımız olsun.

aromalı_tereyağı

3- Şişte Patlıcan ve Mantar Tarifi

Şimdi biraz hareket zamanı, yavaş yavaş şaşırtmaya başlayalım. Patlıcan ve mantarı şişe takıp şık bir sunum iliştirelim soframıza…

patlıcan_tarifi

4- Humus Tarifi

Siz ana yemek ile uğraşın, biz onları oyalarız! Güzel bir humus tarifi verelim. Zaten et yemeği yapıyorsunuz, yanına iyi gider…

humus_tarifi

5- Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi

Beyler şimdi çok dikkat! Hanımların profesyonellik havuzlarına dalıyoruz. Büyüklük serçe parmak, acılık orta şiddet, harç kusursuz olmalı. Unutmayın zeytinyağlı yaprak sarma sizin imtihanınız!

yaprak_sarma

6- Yunan Salatası Tarifi

Ortaya bir Yunan salatası atalım mı? Usulü bizdeki çoban salatası gibi. Sıfır zahmet, sıfır meşakkat; hemen 2 dakikada hazır olur. Maksat renkler göz doldursun!

yunan_salatası_tarifi

7- Kolay Çökertme Kebabı Tarifi

Pardon da sizi çok hafife almasınlar; siz pekâlâ yaprak sarma da yaparsınız çökertme kebabı da. Şimdi bu kebap sizi korkutmasın, biz onun kolayını bulduk. Hemen şipşak hazırlıyor ve aşçılara taş çıkarıyorsunuz.

çökertme_kebabı

8- Trileçe Tarifi

Lezzetten ödün vermediğiniz gibi yemek modasını takip ettiğiniz mesajını da eser miktarda serpiyoruz soframıza. 2014’ün en popüler tatlısı seçilen Trileçe yapıyoruz. Sofraların yeni triliçesini mutlaka deneyin!

trileçe_Tarifi

9- İtalyan Usulü Soğuk Kahve Tarifi

Kahveler de geldiiiii. Ne de güzel gider yemek üstüne! Ama bu sefer geleneksel Türk kahvesini değil farklı bir kahve yapmayı deniyoruz; İtalyan usulü soğuk kahve.

soğuk_kahve_tarifi

Ve final… Artık top sizde! İnanıyoruz en iyisini yapacağınıza ve misafirlerinizi şaşırtacağınıza… Servise ve sunuma hazırsınız, sizi mutfakta heyecanla bekliyoruz. Buyurun; görsünler marifetinizi! 😉