Yemek Yapmanın Psikolojiye Olan 7 Büyük Katkısı

Hayatımızı devam ettirebilmek için yemek yemek ve dolayısı ile yemek yapmak zorundayız; ancak bu konuyu günün stresini atmak için terapi haline getiren insanlara da tanıdıksınızdır. Bu insanlar, hiç de haksız sayılmazlar; çünkü yemek yapmanın ruh halini olumlu yönde etkilediği kanıtlanan gerçekler arasında çoktan yerini almış durumda.

Yemek yapmak, kimileri için zorluk sayılsa da kimileri için âdeta keyifli bir hobi niteliğinde. Nasıl mı? Yemek yapmanın insan psikolojisine getirdiği yararlar nelermiş, yemek yapmak insana nasıl da iyi hissettirirmiş, gelin detaylara birlikte bakalım…

1. Birçok Duyuyu Harekete Geçirir

Birçok duyunun aynı anda harekete geçiyor olması, insanın yaşadığını hissettiren nadir durumlardan biridir. Yemek yapmak da bu durumun nadir ateşleyicilerinden biridir. Yemek yapma sırasında koklama, duyma, tatma gibi birçok duyu harekete geçer. Kızaran yağın sesi kulağa, yayılan kokular burna, yaratıcı sunumlar göze hitap eder. Böylece zihniniz için de müthiş bir egzersiz sunarsınız.

2. Dışa Vurumdur

Sanatın birçok alanı gibi yemek yapmak da tıpkı sanat kadar duyguların dışa vurumunu kolaylaştırır. Özellikle sevdiğiniz insanlara ikram edeceğiniz yemekleri hazırlarken duygularınızı ortaya koyarsınız, bu durum da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

3. Sakinleştirir

Kötü zamanlar geçiriyorsanız bazen mutfak, en iyi terapi odalarından biri olabilir. Yemek pişirmek için mutlaka konsantre olmanız gerekir. Bu konsantre sayesinde zihninizin meşgul olmasını ve kötü düşüncelerden uzaklaşmasını sağlarsınız. Yemek yapma süresince zihninizi boşaltır ve daha sakin bir ruh hali edinirsiniz.

4. Endişeleri Azaltır

Günlük hayatımızda birçok kez kontrolü elimizde olmayan durumlar yaşarız. Bu durumlar sonucunda sürekli olarak gerilir ve endişe sahibi oluruz. Yemek yaparak bu türlü endişelerden kurtulmak mümkündür. Yemek yaparken hazırlık aşamasından sunum aşamasına kadar olan tüm süreç bizim kontrolümüz altındadır. Bu durum, endişelerin azalmasına en büyük yardımcıdır.

5. Mutlu Eder

Yemek yapmak ile ortaya koyduğunuz el becerileri, kendinizle gurur duymanız için yeterli bir sebeptir. Aynı zamanda bu beceriler ile dopamin denilen mutluluk hormonunun harekete geçmesini sağlar ve daha mutlu bir ruh haline sahip olursunuz.

6. Sabretmeyi Öğretir

Yemek yapmak keyifli olduğu kadar tarifin zorluğuna göre zaman da alabilen bir iştir. Yemek yaparken sonuçların güzel olabilmesi için belirlenen pişirme sürecine uymanız ve yemek için ne kadar sabırsızlansanız da gerekli sürenin dolmasını beklemeniz gerekir. Sabırsız bir insansanız bile yemek pişirerek daha sabırlı bir insana dönüşmeniz mümkün hale gelir.

7. Zaman Yönetimini Öğretir

Yemek yapmak, çoğu zaman iyi bir koordine gerektiren bir iştir. Özellikle vereceğiniz büyük bir davet için bolca yemek hazırlıyorsanız bir yemeği pişirmeye bırakmışken diğer yandan da diğer yemekleri pişirebilmeyi öğrenmeniz gerekir. Örneğin; bir yemek 30 dakikada pişecekse bu süreçte beklemeye geçmek yerine bir yandan da sos yapmayı tercih ederek zamanı en iyi şekilde değerlendirebilmenin yollarını arar ve başarılı bir zaman yöneticisi olursunuz.