Yemeklerin Sihri: Hangi Baharat Hangi Yemekte Kullanılır?

Yemek yapmayı sever misiniz? Peki yemek yaparken kolaya kaçıp sadece gereken malzemeleri ekleyenlerden misiniz, yoksa yakışacağını düşündüğünüz tüm baharatları deneyenlerden mi? Eğer ki baharat eklemeyi tercih etmiyorsanız mutlaka bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerektiğini söyleyelim; çünkü baharat sevmeyen insanın değil, doğru yemekte doğru baharatı denemeyen insanın olduğunu düşünüyoruz.

Eklendiği her yemeği bambaşka bir lezzete bürüyen baharat çeşitleri, üstelik dozunda kullanıldığında çok faydalı. Gelin onları daha çok sevelim ve yemeklerde daha sık kullanmaya dikkat edelim. Peki nasıl?  Hangi yemeğe hangi baharat yakışır? Hangi yemekte hangi baharat kullanılmalıdır? gibi soruların cevabını bulabilmek için buyurun yazımızın devamına:

  • Biberiye

Özellikle son yıllarda giderek popüler hale gelen biberiyeyi birçok yemeğe yakıştırmak mümkün. Kurutup öğütülerek kullanılan biberiyeyi çorba ve salata çeşitlerinde, domuz eti ve kuzu eti ile yapılan yemeklerde, fırında pişirilen patates dilimlerinde gönül rahatlığı ile kullanabilir, yemeğin çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Tarçın

Nefis bir kokuya sahip, en faydalı baharatlardan biri olan tarçının yemek alanında kullanımı, diğer baharatlara göre sınırlı sayılabilir. Tarçını yemek çeşitlerinde neredeyse sadece pilavda kullanabilirken birçok sütlü tatlı, kurabiye, kek gibi yiyeceklere ekleyerek hem kokusundan hem de kan şekerinin düşmesini sağlayan özelliğinden faydalanabilirsiniz.

  • Kimyon

Akdeniz kökenli, en leziz baharatlardan biri olan kimyon; peynirden sucuk yapımına, köfte yapımından tüm et yemeklerine kadar birçok yemekte kullanılabilir.

  • Fesleğen

En etkileyici kokuya sahip baharatlardan biri de fesleğendir. Kekik ile benzeyen bir aromaya sahiptir. Domates sosları, omletler, çorbalar, lahana ile yapılan tüm yemekler, salata ve makarnalarda kullanılabilir.

  • Kakule

Birçoğunuzun ilk kez duyacağı bu baharat, özellikle Türk kahvesine çok yakışıyor. Aynı zamanda birçok kek tarifinde ve ekmek çeşitlerinde kullanabilir, farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.

  • Kişniş

İsmine tanıdık olmayabilirsiniz; ancak o tanıdığınız birçok lezzetin gizli kahramanı! Dolma, soğanlı yemekler, şarküteri ürünleri, ekmekler, hamur işleri ve evde yapılan bisküvilerde gayet uyumlu olan kişniş; sindirimi de kolaylaştırması açısından oldukça faydalıdır.

  • Karabiber

Onu tanımayanınız pek yoktur, eşsiz lezzeti ile neredeyse her yemekte kullanılabilir. Sebze çeşitlerinden, balık çeşitlerine, salata çeşitlerinden hamur işlerine kadar olan kullanım yelpazesi âdeta hayatımıza lezzet katar. Aynı zamanda sadece pişmeden önce değil, piştikten sonra da eklenebiliyor olması ekstra bir sevme sebebidir.

  • Rezene

Izgara et ve tavuk çeşitlerine çok yakışan rezene aynı zamanda çorbalar ve konservelerde de oldukça iddialı bir lezzet yaratır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran etkisi ile âdeta diyet yapanların en yakın dostu olmaya adaydır.

  • Nane

Mis kokulu nane, hastalıkta da sağlıkta da yanımızda olan baharat çeşitlerinden biridir. Çorba, yoğurt, kış çayları, limonata, dolma gibi hem yiyecek hem de içeceklere yakışan aroması; birçok lezzetin en iyi tamamlayıcısıdır. Unutmadan; et çeşitleri ile pek de uyumlu olduğu söylenemez; ancak karar yine de damak zevkinize aittir.