Yer Elması ile Yapabileceğiniz 6 Yemek Önerisi

Ayçiçeğigiller familyasından gelen yer elması, tıpkı patates gibi yer altında büyüyen köksapları yumru durumunda bir bitkidir. Tatlımsı lezzeti ve birçok faydası ile çeşitli yemekler hazırlanmayı bekleyen yer elmasını hangi hallerde tüketebileceğinizi biliyor musunuz?

Yazımızın devamında yer elması ile yapabileceğiniz 6 farklı yemek önerisi neymiş öğrenebilir, her birini sırayla deneyebilirsiniz.

Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Zeytinyağlı Yer Elması Yemeği

En sağlıklı sebzelerden biri olan yer elmasının faydasına fayda katmak istiyorsanız ondan nefis bir zeytinyağlı yemek yapabilirsiniz. Portakal ve limon suyu ile aromalandırmayı, patates ve havuç ile renklendirmeyi ise sakın unutmayın!

2. Yoğurtlu Yer Elması Salatası

Yer elmasından ana yemek yapabileceğiniz gibi sağlık deposu bir salata da yapabilirsiniz. Yer elması ve havuçları rendeleyip içerisine dereotu, haşlanmış mısır gibi seçenekler kattıktan sonra yoğurtla karıştırarak yer elması salatasını hazırlayabilir hem hafif hem de doyurucu bir salata seçeneği yaratabilirsiniz.

3. Yer Elması Kızartması

İşte size patatesin tahtını sallayacak bir öneri, karşınızda yer elması kızartması! Yer elmasını kekik, karabiber, sarımsak tozu, zeytinyağı ile süsleyip fırına vererek kısa sürede leziz bir kızartma hazırlayabilirsiniz.

Yer Elması Cipsi Tarifi

4. Yer Elması Çorbası

Yer elmasının da vitaminlerinden çorba olarak yararlanabileceğiniz bir seçenek olduğunu hatırlatmak isteriz. Özellikle katı halinden pek hoşlanmayanların ona tekrar bir şans verebileceği, bebeklerin tüketmesine de pek uygun olabilecek yer elması çorbasını mutlaka deneyin, içerisine krema katmayı da sakın ihmal etmeyin!

Yer Elması Çorbası Tarifi

5. Yer Elması Turşusu

Binlerce turşu çeşidi olsa da neredeyse en akla gelmeyeni belki de yer elması turşusudur. Oysa yer elmasından da nefis bir turşu kurmak mümkün. Eğer siz de aynı turşulardan sıkıldıysanız yer elmasından turşu kurmayı en yakın zamanda deneyebilirsiniz.

6. Yer Elması Püresi

Yer elmasının en başka, en lezzetli hali ile tanışmak istiyorsanız püre halini mutlaka denemelisiniz. Özellikle et ve tavuk yemeklerine çok yakışacak yer elması püresi; krema, tereyağı ve parmesan peyniriyle de buluşunca karşı konulamayacak bir lezzet oluyor, bizden söylemesi!